Lotyšský olympijský výbor tvrdo potrestal svojich športovcov: Dotácie zastavil aj hviezdnej tenistke

Lotyšský olympijský výbor (LOK) zastavil finančné dotácie piatim športovcom vrátane tenistky Jeleny Ostapenkovej a cyklistov Toma Skujiňša ...
  • Zdroj: TASR - Raimonds Volonts/Lotyšská tenisová federácia

Lotyšský olympijský výbor (LOK) zastavil finančné dotácie piatim športovcom vrátane tenistky Jeleny Ostapenkovej a cyklistov Toma Skujiňša a Kristasa Neilanda. Toto nariadenie má byť trestom za ich účasť na súťažiach, na ktorých sa zúčastnili aj pretekári z Ruska a Bieloruska.

Ruský tenista Andrej Rubľov patrí do úzkej svetovej špičky.
Nabral odvahu: Ruský tenista Rubľov odsúdil agresiu na Ukrajine Zobraziť článok

Generálny sekretár LOK Karlis Lejnieks potvrdil, že mesačné príspevky Lotyšskej olympijskej jednoty (LOV) piatim športovcom s okamžitou platnosťou pozastavia. K ich opätovnému obnoveniu by mohlo prísť po konzultácii s ministerstvom vnútra a ďalšími príslušnými inštitúciami.

„Určite nie je riešením, že naša vláda útočí na vlastných športovcov. Pozrime sa na Ukrajinu, tá nebráni svojim športovcom súťažiť s Rusmi a Bielorusmi, ktorí štartujú pod neutrálnou vlajkou. Naša vláda by nemala ísť po nás, ale mala by ísť po týchto športových organizáciách, čo je v našom prípade Medzinárodná cyklistická únia (UCI). Môj tím je môj zamestnávateľ, je to moja práca a takto si zarábam na chlieb," uviedol v tamojšej televízii Neiland.

Ukrajinská tenistka Marta Kosťuková.
Pikantné finále v Austine pre Ukrajinku: Ruske po zápase ruku nepodala! Zobraziť článok

Lotyšský parlament zakázal športovým tímom štartovať na národných šampionátoch a pohárových súťažiach, ktoré sa konajú v Rusku a Bielorusku. Takisto zakázali lotyšským klubom súťažiť v medzinárodných ligách, v ktorých je viac ako polovica tímov ruských alebo bieloruských. Túto myšlienku po prvý raz predstavilo ministerstvo školstva a vedy po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022. Krajina tiež prerušila styky s Bieloruskom, ktoré má silné vzťahy s Ruskom a údajne umožnilo jeho jednotkám cvičiť na svojom území.

Prezident LOK Georges Tikmers vyhlásil, že Lotyšsko bude bojkotovať OH 2024 v Paríži, ak by športovci z Ruska a Bieloruska dostali povolenie na nich súťažiť.

Odporúčame z TIVI.sk
 
});