Smútok v českej gymnastike: Zomrela najstaršia olympijská medailistka Ďurovičová († 95)

V 95 rokoch zomrela najstaršia česká olympijská medailistka Mária Ďurovičová. V roku 1948 v Londýne bola pod dievčenským menom Kovářová ...
  • Zdroj: iStock

V 95 rokoch zomrela najstaršia česká olympijská medailistka Mária Ďurovičová. V roku 1948 v Londýne bola pod dievčenským menom Kovářová členkou víťazného gymnastického družstva.

O jej smrti informoval Český olympijský výbor na svojej internetovej stránke. Ďurovičová zomrela 4. januára.

Pred prvými povojnovými hrami v Londýne vtedy dvadsaťjedenročná sokolka z Lulča prešla náročnými vyraďovacími bojmi a dostala sa medzi deväť nominovaných. V olympijskej súťaži, ktorá sa natiahla až do polnoci, sa československé gymnastky dlho tesne držali druhé za Maďarkami. Bezchybný výkon v záverečnej spoločnej skladbe s kužeľmi ich vyniesol na stupeň najvyšší. Radosť z olympijského zlata ale gymnastkám skalilo úmrtie jednej z členiek družstva Elišky Misákovej na detskú obrnu priamo v britskej metropole.

Slovenský cyklista Peter Sagan figuroval vo výsledkovej listine ako Slovinec.
Narodeniny oslávil zásadným rozhodnutím: Sagan končí a tomuto sa bude venovať! Zobraziť článok

So pretekárskou gymnastikou Ďurovičová krátko po hrách rovnako ako niektoré ďalšie členky zlatého družstva čoskoro skončila, pretože komunistický režim zakázal činnosť Sokola.

"To bolo kruté, ale nedalo sa nič robiť. My sme si na to zvykli a kašlali na nich tiež. My sme boli sokolky a v Sokole nás mali radi, lebo sme urobili pre Sokol veľké dielo," povedala k tomu predvlani Ďurovičová v rozhovore, ktorý vznikol pre špeciál podcastu Četkast k pripravovanej vonkajšej fotografickej výstave ČTK Olympijské okamihy.

Slovenský hokejista Miloš Kelemen absolvoval premiéru v NHL.
Kelemen sa v NHL dlho neohrial: Arizona ho poslala späť na farmu Zobraziť článok

V novej zjednotenej socialistickej telovýchove sa už Ďurovičová angažovať nechcela. Vrcholový šport vymenila za rodinné a pracovné povinnosti. Pri športe ale zostala po celý život rekreačne, a to obdivuhodne dlho. Ešte po osemdesiatke lyžovala v Alpách a hrala tenis.

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});