Senzačný triumf našich južných susedov v Tampere: Konečne znela maďarská hymna na MS v hokeji

O týchto bodoch ani len nesnívali. Nesnívalo sa im ani o tom, že v polčase základnej skupiny budú na tom v tabuľke A-skupiny lepšie ako ...

O týchto bodoch ani len nesnívali. Nesnívalo sa im ani o tom, že v polčase základnej skupiny budú na tom v tabuľke A-skupiny lepšie ako Rakúsko a Nemecko...

Hokejisti Maďarska si na konto pripísali prvé víťazstvo v elitnej konkurencii, keď v Tampere porazili Francúzsko 3:2 po predĺžení, nadchli celý národ a na elitnom šampionáte znela konečne aj ich hymna.

FOTOGALÉRIA: Maďarsko

Hokejisti Maďarska pritom dvakrát prehrávali, ale nakoniec im prvé body i výhru zabezpečil po 82 sekundách nadstavenia útočník István Bartalis, ktorý sa postaral o to, že nováčik medzi elitou nebude mať „záchranárske“ povinnosti, ako sám očakával.

V tabuľke A-skupiny totiž touto historickou výhrou poslal ku dnu namiesto seba Nemcov. „Toto víťazstvo posilňuje vieru tímu, že dokáže uhrať dobrý výsledok aj na tejto úrovni. Keďže sa zrodilo v predĺžení, musíme ešte bojovať, lebo tieto dva body na udržanie sa nestačia,“ brzdil emócie americký kouč Maďarska Kevin Constantine (64) a pokračoval: „Prišli sme s cieľom nevypadnúť, tak, ako v predchádzajúcich dvoch elitných vystúpeniach. To si však vyžaduje minimálne dva ďalšie body!“ Pred siedmimi rokmi v Petrohrade Maďarsko zdolalo Bielorusov, ale ani tento triumf nestačil na zotrvanie kvôli výpraskom v ostatných zápasoch.

Reprezentačný kormidelník ocenil výkon brankára. Bence Bálizs zachránil proti Francúzom 26 z 28 striel, čo znamená výbornú efektivitu obrany 93,06 percenta. Bálizs bude mať 33. mája 33 rokov a prvou výhrou na tejto úrovni si dal predčasný darček k narodeninám. „Toto víťazstvo nám dáva ďalší impulz. Veríme, že Rakúšanov porazíme a udržíme sa,“ dodal tréner.

Hosťom Kristíny Pavlikovskej počas zápasu Slovenska so Švajčiarskom bude bývalý slovenský hokejový reprezentant a tréner Róbert Pukalovič.
MS v hokeji očami hostí Nového Času: Zápas so Švajčiarskom rozobral Róbert Pukalovič Zobraziť článok

V najbližších dvoch zápasoch môžu maďarskí hokejisti vstúpiť na ľad s kľudom slabých. Vo štvrtok budú ich súpermi neporazení Švédi a v piatok obhajca titulu a olympijský víťaz Fínsko. So Švédmi sa naposledy stretli
21. januára 1935 (pred 32 259 dňami) na MS v Davose a s Fínmi
11. mája 2016 v Petrohrade, oba zápasy prehrali 0:3. Osudový duel proti Rakúsku ich čaká v pondelok 22. mája o 19.20 hod.

Fínsky podraz

Hokejových fanúšikov našich južných susedov, ktorí merali cestu na sever Európy, pobúril krok domácich organizátorov. Tí ich do Tampere nalákali najmä na lacné vstupenky na zápasy Maďarska. Ich cena bola 25 eur, no pred piatkovým súbojom Fínsko - Maďarsko urobili riadne drzý krok a šokovali tých Maďarov, ktorí sú v Tampere: zvýšili cenu lístka.

Vstupenka stojí 150 eur, čo je rovnako ako na ostatných šesť zápasov maďarských hokejistov. Urobili to fínski organizátori z obáv, že by v Nokia Arene počas zápasu proti domácim bolo priveľa fanúšikov hostí?

Hrajte o podpísaný dres kapitána Mareka Hrivíka.
Kapitán Marek Hrivík pred Švajčiarmi: Strach z nich nemáme, výprask je minulosť! Zobraziť článok