V play-off extraligy nastali výrazné zmeny: Vyraďovačka po novom

V hokejovej extralige odštartovali kvalifikačné boje o play-off! Základnú časť si podmanili tímy z východu, zatiaľ čo v kvalifikácii ...
  • Zdroj: TASR

V hokejovej extralige odštartovali kvalifikačné boje o play-off! Základnú časť si podmanili tímy z východu, zatiaľ čo v kvalifikácii musia zabojovať Nitra s Trenčínom a Zvolen s Liptovským Mikulášom.

V samotnej vyraďovačke nás čakajú tento rok nové zmeny. Toto budú najväčšie rozdiely oproti vlaňajšku.

Mení sa hlavne systém predĺženia a samostatných nájazdov. Doposiaľ sme si zvykli na krátku prestávku po základnom hracom čase a následné predĺženie vo formáte troch proti trom, ktoré často pokračovalo aj samostatnými nájazdmi. No tento rok to bude inak.

FOTOGALÉRIA: HC Košice

Kvalifikácia o play-off sa hrá na tri víťazné zápasy. V prvých dvoch zápasoch kvalifikácie, ako aj v treťom, ak je stav série 1:1, a teda sa nemôže rozhodnúť o postupujúcom, sa odohrá jedno 20-minútové predĺženie vo formáte piatich proti piatim.

Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský.
Slafkovský prelomil mlčanie: Vážne zdravotné ťažkosti?! Zobraziť článok

Ak v ňom nepadne rozhodujúci „zlatý gól“, na rad prídu samostatné nájazdy. Ak však hrozí ukončenie série a stav je 2:0 pre jeden tím po 2. zápase série, k samostatným nájazdom nemôže dôjsť a hrajú sa 20-minútové predĺženia až do rozhodnutia. Toto pravidlo logicky platí aj vo 4. a 5. zápase kvalifikačnej série. Analogicky to potom pokračuje aj v samotnom play-off.

Štvrťfinále, semifinále a finále sa však už budú hrať na štyri víťazné zápasy. V prvých troch zápasoch, rovnako tak vo 4. zápase, ak nie je stav série 3:0 pre niektorý z tímov, môžu za nerozhodného stavu po 20-minútovom predĺžení rozhodnúť o víťazovi samostatné nájazdy. Ak je však vo 4. zápase stav série 3:0, nasledujú 20-minútové predĺženia až do rozhodnutia a nemôže sa rozhodnúť v samostatných nájazdoch. Od 5. zápasu potom toto pravidlo platí automaticky, ako aj vtedy, ak je stav série 2:2.

Na snímke zľava Viktor Fekiač (Zvolen) a Jakub Lacka (Nitra) bojujú o puk pri mantineli.
Šialená prestrelka Zvolena s Liptákmi, dramatický záver v Trenčíne Zobraziť článok

Zvolenčania zakopli s Liptákmi

Hokejisti HK Nitra zvíťazili v prvom zápase predkola play-off Tipos extraligy nad HK Dukla Trenčín 5:2. Liptovský Mikuláš si zase prekvapivo poradil v prvom zápase so Zvolenom na jeho vlastnej pôde 3:2 po predĺžení.