Majú to už isté: Okrem Portugalska si zahrajú EURO aj ďalší giganti

Futbalisti Belgicka a Francúzska si v piatok zaistili postup na ME 2024.

FOTOGALÉRIA: Portugalsko - Slovensko

Belgičania v 7. kole kvalifikácie zvíťazili v priamom súboji o prvú priečku v F-skupine na pôde Rakúska 3:2. V šlágri večera Francúzi uspeli v B-skupine v Holandsku 2:1. V "slovenskej" J-skupine Island doma remizoval s Luxemburskom 1:1.

Stanislav Lobotka oslavuje gól proti Portugalsku.
Prehrali, no nesklamali: Slováci uhrali v Portugalsku skvelý výsledok Zobraziť článok

Útočník FC Sevilla pridal v 55. minúte aj druhý gól, keď jeho strelu z diaľky dvakrát tečovala domáca obrana. Bezpečný trojgólový náskok Belgičanom zariadil o tri minúty neskôr primárny kanonier tímu Romelu Lukaku po rýchlom protiútoku. Rakúšania ešte zabojovali. V 73. minúte znížil Konrad Laimer na 1:3 a v 84. minúte premenil Marcel Sabitzer pokutový kop a dostal Rakúšanov na dostrel jediného gólu. No na zisk bodov to už nestačilo.

Holanďania túžili v amsterdamskej Aréne vrátiť Francúzom prehru 0:4 z prvého vzájomného merania síl v skupine, no duel odštartovali zle. Úradujúci vicemajstri sveta sa dostali do vedenia už v 7. minúte po jednoduchej akcii.

Krajný obranca Jonathan Clauss poslal center do preplnenej šestnástky a Kylian Mbappe ho volejom umiestnil do siete, keď ho nedokázal ubrániť Lutsharel Geertruida. "Oranjes" inkasovaný gól zaskočil a prvú akú-takú šancu si vypracovali až 27. minúte, no v šestnástke osamotený Joey Veerman vypálil vysoko nad bránu. Francúzsky brankár Mike Maignan mal prvýkrát prácu až v 36. minúte, keď sa musel natiahnuť proti strele Xaviho Simonsa, no loptu dokázal vyraziť do bezpečného priestoru.

Úvod druhého polčasu mal veľmi podobný priebeh. Mbappe potvrdil, že mu ku skórovaniu veľa netreba, v 53. minúte si prevzal loptu, vystrelil z hranice šestnástky presne pod brvno a zvýšil na 2:0. Kanonier Paríža St. Germain tak mal po stretnutí na konte šesť gólov v kvalifikácii a 42. v reprezentačnom drese. Holanďania sa postarali ešte v závere o drámu, keď vo svojom debute v reprezentácii zamieril z uhla presne Quilindschy Hartman, no na prehre svojho mužstva už nič nezmenil.

Vyhliadky na postup z B-skupiny si zvýšili Gréci zásluhou víťazstva 2:0 na pôde Írska. Už do prestávky skórovali Georgias Jakumakis a Georgios Masuras a Gréci sa tak posunuli v tabuľke na 2. miesto o tri body pred Holanďanov, ktorí však odohrali o jeden duel menej.

Luxembursko na Islande bránilo tretiu priečku tabuľky, no od 23. minúty prehrávalo. Domáci sa dokázali vyhnúť ofsajdovej pasci a Arnor Sigurdsson mohol poslať Orrimu Óskarssonovi loptu pred bránu do vyloženej šance. Hráči z Beneluxu však vyrovnali ihneď po zmene strán. Po pár sekundách na trávniku rozvlnil sieť Gerson Rodrigues. Bosna a Hercegovina potvrdila pozíciu favorita a v Lichtenštajnsku zvíťazila 2:0.

Rakúsko - Belgicko 2:3 (0:1)
Góly: 72. Laimer, 84. Sabitzer (z 11 m) - 12. a 55. Lukebakio, 58. Lukaku, ČK: 78. Onana (Belg.) po 2. ŽK

Estónsko - Azerbajdžan 0:2 (0:2)
Góly: 9. Bajramov, 45.+4. Šejdajev (z 11 m)

Portugalsko - SLOVENSKO 3:2 (2:0)
Góly: 29. a 72. Ronaldo (prvý z 11 m), 18. Ramos - 69. Hancko, 80. Lobotka. ŽK: Fernandes, Palhinha - Pekarík, Duda, Suslov, Gyömbér (na lavičke), Hrošovský (na lavičke). Rozhodovali: Sidiropoulos - Kostaras, Dimitriadis (všetci Gréc.), 50.033 divákov.
Portugalsko: Costa - Dalot, Dias, A. Silva, Cancelo - Fernandes, Palhinha (86. Otavio), B. Silva (86. R. Neves) - Ronaldo, Ramos (86. Jota), Leao (65. Joao Felix)
SR: Dúbravka - Pekarík (76. Tomič), Vavro, Škriniar, Hancko - Kucka (46. Bénes), Lobotka, Duda - Schranz (86. Ďuriš), Boženík (65. Polievka), Mak (46. Suslov)

Island - Luxembursko 1:1 (1:0)
Góly: 23. Óskarsson - 46. Rodrigues. Rozhodoval: Gishamer (Rak.), ŽK: Ingason, Finnsson - Mahmutovič, Curci, C. Martins, Chanot, Moris
Island: Rúnarsson - Sampsted, Pálsson, Ingason, Finnsson - Willumsson (70. Thorsteinsson), Traustason, Haraldson - Johannesson (70. G. Sigurdsson), Óskarsson (70. Finnbogason), A. Sigurdsson (85. Anderson)
Luxembursko: Moris - Chanot, Mahmutovič, Carlson - C. Martins - Džogovič (46. Jans), Barreiro, Sinani, Pinto (85. O. Thill) - Curci (46. Rodrigues), V. Thill (61. Olesen)

Lichtenštajnsko - Bosna a Hercegovina 0:2 (0:2)
Góly: 13. Rahmanovič, 41. Stevanovič. Rozhodoval: Sylwestrzak (Poľ.), ŽK: Salanovič (Lichtenštajnsko)
Lichtenštajnsko: B. Büchel - Malin (71. Marxer), Wieser, Hofer - Wolfinger (33. Schlegel), Lüchinger, Sele, M. Büchel, Göppel - Luque Notaro (71. Kindle), Salanovič
Bosna a Hercegovina: Šehič - Dedič (90.+3. Gazibegovič), Barišič (78. Ziljkič), Hadžikadunič, Kolašinac (86. Čivič) - Pjanič (78. Hadžiahmetovič), Cimirot - Stevanovič, Rahmanovič, Demirovič - Džeko (86. Bilbija)