Djokovič vyrovnal Nadalov rekord a ďakoval tímu: Vidíte aj moju odvrátenú tvár!

Srbský tenista Novak Djokovič (35) ovládol po desiaty raz v kariére Australian Open a ziskom 22. grandslamového titulu sa vyrovnal španielskemu ...

Srbský tenista Novak Djokovič (35) ovládol po desiaty raz v kariére Australian Open a ziskom 22. grandslamového titulu sa vyrovnal španielskemu rekordérovi Rafaelovi Nadalovi (36).

Vo finále zdolal Gréka Stefanosa Tsitsipasa (24) 6:3, 7:6, 7:6, jubilejným triumfom v Melbourne si vylepšil vlastný rekord a vyhral aj priamy súboj o post svetovej jednotky! A to ho vlani z Melbourne deportovali...

Štvrtý nasadený Djokovič vyhral v Melbourne Parku 28. zápas po sebe a pripísal si štvrtý triumf za sebou. Minulý rok sa prvého grandslamu sezóny nezúčastnil pre chýbajúce očkovanie proti koronavírusu. Pri jeho absencii zvíťazil Nadal. Djokovič si tiež udržal v Melbourne semifinálovú a finálovú neporazenosť, z týchto zápasov má teraz bilanciu 20:0.

Tsitsipas prehral grandslamové finále s Djokovičom druhýkrát. Pred dvoma rokmi naňho nestačil v rozhodujúcom zápase na Roland Garros. Rodák z Atén prišiel o šancu stať sa novou svetovou jednotkou a ďalej čaká na prvý titul z turnaja „veľkej štvorky“. V stretnutí mu nestačilo ani 15 es a 40 víťazných loptičiek. S Djokerom prehral po desiaty raz za sebou a po jedenásty raz z 13 zápasov.

Djokovič sa musel rovnako ako v semifinále zaobísť bez prítomnosti otca v hľadisku. Srdjan Djokovič chýbal na tribúnach po tom, ako po štvrťfinále s Andrejom Rubľovom pózoval s fanúšikmi vyjadrujúcimi podporu Rusku a prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Srbský tenista získal vo svojom 33. grandslamovom finále úvodný set za 38 minút. Vo štvrtej hre prelomil súperov servis a následne sadu dopodával. V druhom sete si obaja hráči držali podanie až do skrátenej hry. Grék mal síce za stavu 5:4 setbal, Djokovič ho však odvrátil a v tajbrejku zvíťazil 7:4.

V úvode tretieho dejstva získal Tsitsipas prvýkrát v zápase brejk, lenže ho vzápätí nepotvrdil. Stretnutie tak znovu dospelo do skrátenej hry. V nej Djokovič viedol 5:0, záver si však skomplikoval a nepremenil dva mečbaly. Ten tretí za stavu 6:5 už však dotiahol do konca a mohol sa po troch hodinách hry začať radovať z triumfu.

Noleho premohli emócie a neubránil sa slzám. „Ďakujem celému môjmu tímu a rodine. Nemáte to so mnou ľahké, často vidíte aj odvrátenu časť mojej povahy. Dúfam, že mi odpustíte moje muchy. Táto trofej je aj vaša. Bola to jedna z najväčších výziev po tom všetkom, čo som zažil vlani. Táto trofej je pre mňa najcennejšia v kariére, viedla k nej najťažšia cesta,“ povedal Djokovič.