Veľký úspech pre našu cyklistiku: Jenčušová získala zlato na svetovom šampionáte

Slovenská cyklistka Nora Jenčušová sa stala univerzitnou majsterkou sveta.
  • Zdroj: TASR

Slovenská cyklistka Nora Jenčušová sa stala univerzitnou majsterkou sveta.

Na akademických MS FISU v kostarickom meste San Carlos získala zlato v individuálnych cestných pretekoch.

Jenčučová tak má po zisku cenných kovov v kritériu a časovke kompletnú medailovú zbierku (1-1-1). "Som šťastná! V časovke som získala bronz, v kritériu striebro a teraz mám konečne zlato. Takže mám všetky tri medaily," uviedla 22-ročná pretekárka v tlačovej správe Slovenského univerzitného tímu.

Jenčušová, ktorá už má istú miestenku na OH 2024 v Paríži, sa na 88-kilometrovej trati v dvojčlennom úniku s Poľkou Chyliskou po vyše 40 kilometroch snažila od svojej súperky v kopci tri km pred páskou odpútať, no tá náskok približne 1 km pred cieľom stiahla v zjazde. O víťazke tak rozhodol až záverečný špurt, v ktorom mala viac síl Jenčušová. Zvíťazila o dĺžku kolesa. "Medailu chcem venovať mojim rodičom, mojej trénerke a všetkým ľuďom, ktorí ma podporovali, pretože časovka bola pre mňa aj pre technické problémy sklamaním, takže dnes je určite lepší deň," povedala študentka Technickej univerzity v Košiciach.

V Kostarike sa jej podarilo adaptovať na exotické podnebie: "Čo sa týka podmienok, tak je tu oveľa teplejšie a väčšia vlhkosť vzduchu ako na Slovensku. Prvé dni bolo naozaj ťažké sa adaptovať, ale po týchto pretekoch vidím, že som sa dokázala adaptovať dobre a porážam aj súperky z exotických krajín, ktoré sú na toto podnebie zvyknuté."

Úspešne si v individuálnych pretekoch počínal aj slovenský reprezentant Denis Hoza, ktorý v monzúnovom daždi skončil na 7. mieste. Najlepší výkon podal v časovke, v ktorej vybojoval 4. priečku.

Celkovo zažíva výprava Slovenského univerzitného tímu svoje doposiaľ najúspešnejšie univerzitné MS. So ziskom troch medailí (1-1-1) jej patrí v hodnotení krajín zatiaľ štvrté miesto za Českom, Maďarskom a Nemeckom. Do bojov v najbližších dvoch dňoch zasiahne tretia slovenská cyklistka na horskom bicykli Tereza Kurnická.

Univerzitné MS v San Carlos

Individuálne cestné preteky

  • ženy: 1. Nora Jenčušová (SR), 2. Zuzanna Chyliská, 3. Olga Wankiewiczová (obe Poľ.)
  • muži: 1. Daniel Mráz (ČR), 2. Tim Wollenberg (Nem.), 3. Szymon Pomian (Poľ.), ..., 7. Denis HOZA (SR)

Na snímke pretekár nového slovenského cyklistického tímu s názvom Pierre Baguette Peter Sagan.
Peter Sagan odhalil investičné tajomstvá: Takto chce zhodnotiť svoje milióny! Zobraziť článok

Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Pierre Baguette.
Domáca rozlúčka s kariérou? Peter Sagan má štartovať na pretekoch Okolo Slovenska! Zobraziť článok

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk