Roman Varga o vstupe na Rallye Dakar: Pravé preteky sa začínajú až zajtra

Slovenský motocyklista Štefan Svitko vstúpil do 46. ročníka Rallye Dakar 23. miestom v piatkovom prológu. Na 27 km dlhom meranom úseku ...
  • Zdroj: fb/Juraj Varga Road to Dakar

Slovenský motocyklista Štefan Svitko vstúpil do 46. ročníka Rallye Dakar 23. miestom v piatkovom prológu. Na 27 km dlhom meranom úseku zaostal o dve minúty a 39 sekúnd za víťazným Španielom Toshaom Schareinaom.

Viac sa darilo Jurajovi Vargovi na štvorkolke Yamaha Raptor 700R, keď obsadil 5. miesto so stratou 3 minúty a 34 sekúnd za víťazom Franciscom Anciscom Morenom Floresom z Argentíny.
 

Svitko (v strede) musel meniť s mechanikmi tlmiče.
Na štarte najslávnejších motoristických pretekov sú štyria Slováci: Na koľko eur ich vyjde Dakar? Zobraziť článok

"Kategória štvorkoliek vyrážala dnes ako prvá, museli sme veľmi dobre pozerať do navigácie, keďže stopy neboli žiadne. Napriek faktu, že to bola kvalifikačná etapa zvolil som radšej miernejšie tempo a viac som sa venoval navigácii, ktorá bola už v tomto prológu dosť náročná. Povedal som si, radšej pomalšie ako sa niekde stratiť, alebo niečo vyrobiť hneď na začiatku. Ten pravý Dakar začína až zajtra a nás hneď čaká poriadna nádielka kilometrov," zhodnotil prológ Varga podľa Slovenskej motoristickej federácie (SMF).
 

Na snímke slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko.
Svitko má na Dakare jasný cieľ: Prekoná Varga vlaňajší úspech? Zobraziť článok

V sobotu je na programe prvá ostrá etapa smerujúca z Aluly do Al Henakije. Na trati o celkovej dĺžke 541 km čaká súťažiacich kategórie štyristoštrnásť kilometrov dlhý meraný špeciál. Táto trať bude pre všetkých novinkou, jej povrch bude kamenný, pričom veľkosť kameňov sa bude neustále meniť.

Na snímke slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko.
Štefan Svitko ide na rekordnú Rely Dakar: TOTO je môj cieľ! Zobraziť článok

 

Na Dakare štartuje aj ďalší Slovák Pavel Fasko ako člen posádky kamióna MAN Norberta Szalaia.

Rally Dakar, úvodný prológ:
        motocykle:
1. Tosha Schareina (Šp.) 17:35 min., 2. Daniel Sanders (Aus.) +12 s, 3. Ross Branch (Botsw.) +19, ... 23. Štefan SVITKO (Slovnaft Rally Team/SR) +2:39 min.

        štvorkolky:
1. Francisco Ancisco Moreno Flores 21:31 min., 2. Manuel Andujar (obaja Arg.) +28 s, 3. Alexandre Giroud (Fr.) +1,15 min. ... 5. Juraj VARGA (SR/Varga Motorsport Team) +3:34

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});