Expert zostavil rebríček historicky najlepších posíl Buffala: Nechýba slovenské meno!

Až príchod do klubu Buffalo Sabres naštartoval bohatú a úspešnú kariéru bývalého slovenského hokejistu Miroslava Šatana v zámorskej NHL.
  • Zdroj: Getty Images

Až príchod do klubu Buffalo Sabres naštartoval bohatú a úspešnú kariéru bývalého slovenského hokejistu Miroslava Šatana v zámorskej NHL.

Klub Edmonton Oilers ho v marci 1997 po jeden a pol sezóne vymenil do Buffala, čo expert Matthew Morris z portálu The Hockey Writers považuje za jednu z najlepších transakcií "šablí" počas prestupovej uzávierky v histórii organizácie.

V súčasnosti 48-ročný prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Šatan odohral za Sabres celkovo 578 zápasov a nazbieral v nich 456 bodov. Edmonton, ktorý ho draftoval v roku 1993 zo 111. miesta, ho ako 22-ročného poslal do Buffala za vtedy neznámych hráčov Craiga Millara a Barrieho Moorea. Podľa odborníka to bola veľká chyba.

„Ukázalo sa to ako jedna z najlepších a najviac jednostranne výhodných výmen pre Buffalo vôbec. V Edmontone sa Šatan hľadal, ale u Sabres hneď rozkvitol. Napokon šesťkrát ovládol bodovanie tímu. Aj keď bol polarizujúca osobnosť a často ho kritizovali pre nevyrovnanosť výkonov, v každej plnej sezóne v mužstve nastrieľal aspoň 20 gólov a raz 40, keď pomohol tímu k účasti vo finále Stanleyho pohára."

„Patril medzi skutočné ofenzívne hrozby svojej éry, preto bol jeho odchod z klubu po sezóne 2003/2004 o to záhadnejší. Zaslúži si, aby si ho pamätali ako jedného z najlepších hráčov, ktorí nosili čierno-červený dres Buffala," myslí si Morris.

Šatan odohral v NHL celkovo 1050 duelov v základnej časti so ziskom 735 bodov (363+372) a v 86 zápasoch play-off nazbieral 54 bodov (21+33). Zahral si aj za Boston Bruins, New York Islanders a Pittsburgh Penguins, s ktorým v roku 2009 získal svoj jediný Stanleyho pohár. Na konte má aj tri slovenské extraligové tituly a kompletnú medailovú zbierku z majstrovstiev sveta v drese slovenskej reprezentácie.

Letný navrátilec do dresu Nitry Samuel Buček.
Nitrianska kulisa posily zaskočila. Samuel Buček: Proti Michalovciam sa ukázala sila kabíny Zobraziť článok

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});