Prvé zlato na MS získala Brignoneová, Shiffrinová prišla o medailu tesne pred cieľom

Prvú zlatú medailu v dejisku zjazdárskych MS získalo Taliansko zásluhou Federicy Brignonovej v kombinácii.
  • Zdroj: SITA/AP

Prvú zlatú medailu v dejisku zjazdárskych MS získalo Taliansko zásluhou Federicy Brignonovej v kombinácii.

FOTOGALÉRIA: Alpská kombinácia

V pondelkovej súťaži alpskej všestrannosti vo francúzskych strediskách Courchevel/Meribel vybojovala striebro Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá zaostala za víťazkou o 1,62 sekundy, bronz rakúska lyžiarka Ricarda Haaserová (+2,26). Obhajkyňa titulu z Cortiny Američanka Mikaela Shiffrinová útočila na triumf, no vypadla v slalomovej časti tesne pred cieľom. Slovenské lyžovanie zastúpenie nemalo.

Brignonenová vybojovala pre Taliansko historicky prvé zlato na MS v kombinácii. Pred dvomi rokmi vypadla v slalomovej časti. Tridsaťdvaročná pretekárka pridala do svojej zbierky druhú medailu z MS, pred 12 rokmi na šampionáte v nemeckom Garmisch-Partenkirchene vybojovala striebro v obrovskom slalome.

Talianka  Federica Brignoneová na trati Super G v rámci alpskej kombinácie.
V kombinácii je po super-G na čele Brignoneová, v hre je pred slalomom aj Shiffrinová Zobraziť článok

V dopoludňajšej prvej časti si najlepšiu východiskovú pozíciu vytvorili dve pretekárky. Brignoneová zašla super-G suverénne najlepšie, o 71 stotín pred Nórkou Ragnhild Mowinckelovou a Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou. Na štvrtej pozícii pristála ďalšia Talianka Elena Curtoniová (+0,78 s). Shiffrinová stratila na 6. priečke 96 stotín a vzhľadom na svoj slalomový kumšt si v druhej časti mohla tiež chystať útok na titul. Ani švajčiarske spolufavoritky neboli v nevyspytateľnosti súťaže bez šance a obe si vytvorili medailové vyhliadky. Michelle Gisinová, dvojnásobná olympijská víťazka v tejto disciplíne, zašla pätnásty čas (+1,58) a hneď za ňou dvojnásobná majsterka sveta Holdenerová stratila na Brignoneovú 1,66. Obe sú výrazne lepšie slalomárky, ale Gisinová momentálne mimo formy, čo sa ukázalo v druhej časti. Mowinckelová napokon na slalom nenastúpila a rovnako sa rozhodli aj Gutová-Behramiová, Slovinka Ilka Štuhecová (+1,28) či Talianka Sofia Goggiová (+1,92), ktoré preteky poňali ako vítaný tréning pred stredajším špeciálnym superobrovským slalomom.

V popoludňajšej slalomovej časti Brignoneová prekvapila svojím výkonom, predviedla rytmickú jazdu a nemuselo ju mrzieť ani zaváhanie pred druhým medzičasom. Špecialistky na rýchlostné disciplíny Curtoniová i Rakúšanka Ramona Siebenhoferová podľa očakávaní zaostali a tak o všetkom rozhodla jazda Shiffrinovej. Američanka od úvodu išla agresívne, postupne sťahovala z náskoku Brignoneovej, na treťom medzičase skresala manko na osem stotín. Riskantná jazda sa jej však nakoniec nevyplatila, líderka Svetového pohára tesne pred cieľom urobila chybu a vypadla. Brignoneovú už nemohol nikto iný ohroziť, najlepšou slalomovou jazdou sa na strieborný stupienok vyšvihla Holdenerová.

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});