Nór Kilde vyhral super-G vo Wengene a vyrovnal sa Girardellimu

Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde (30) triumfoval v piatkovom super-G Svetového pohára vo švajčiarskom Wengene. Na slávnej zjazdovke ...

Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde (30) triumfoval v piatkovom super-G Svetového pohára vo švajčiarskom Wengene. Na slávnej zjazdovke Lauberhorn predstihol o 27 stotín sekundy domáceho Stefana Rogentina, na tretej priečke skončil ďalší Švajčiar a líder celkového poradia Marco Odermatt (+0,66).

Tridsaťročný Kilde dosiahol svoje 18. víťazstvo v SP a deviate v super-G, čim sa na piatom mieste historickej tabuľky v tejto disciplíne vyrovnal Marcovi Girardellimu. Vo štvrtom superobrovskom slalome sezóny, najdlhšom v seriálovom itinerári, najviac vyťažil zo skvelého úvodu. Najrýchlejší bol v prvých dvoch sektoroch a v zelených číslach sa udržal aj po záverečnej technickej pasáži s obávaným cieľovým esíčkom. Kilde v tomto ročníku už vyhral aj super-G v Beaver Creeku a zjazdy v Lake Louise, Beaver Creeku a Val Gardene.

Rory zažíva po športovej stránke vydarené obdobie.
Sabbatini po 1. kole PGA Tour na Havaji dýcha najlepším na chrbát Zobraziť článok

Ďalšie dve miesta na stupňoch víťazov patrili Švajčiarom - druhý Rogentin dosiahol vo veku 28 rokov vôbec svoje prvé pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári. Predtým bol najvyššie piaty v decembri 2021 v rovnakej disciplíne vo Val Gardene. Za ním sa zaradil Odermatt, ktorý vyhral dva z troch predchádzajúcich super-G v prebiehajúcej sezóne a ani tentoraz nechýbal medzi najlepšou trojicou. Ďalší pretekári už mali viac ako sekundové manko na víťazného Kildeho - štvrtý skončil Rakúšan Vincent Kriechmayr (+1,10) a piaty Talian Dominik Paris (+1,17). Preteky poznačil ťažký pád Taliana Giovanniho Franzoniho s číslom 33, ktorého vrtuľník transportoval do nemocnice.

Kanoisti - zľava tréner Peter Likér, Vlhovej manažér Richard anoisti - zľava tréner Peter Likér, Vlhovej manažér Richard
Galovič, Erik Vlček a Adam Botek vyfasovali od Petinho alovič, Erik Vlček a Adam Botek vyfasovali od Petinho
tímu aj čiapky. Vraj, aby sa nestratili.
Vo Flachau tlieskali Petre aj rýchlostní kanoisti: Priniesli sme jej šťastie Zobraziť článok

Vo Wengene sa súťažilo v super-G iba tretíkrát, vlani vyhral Odermatt a predtým v roku 1994 Girardelli. Vo švajčiarskom stredisku sa v sobotu pôjde klasický zjazd (12.30 h) a v nedeľu slalom (10.15 a 13.15).

SP - super-G mužov vo Wengene: 1. Andreas Aamodt Kilde (Nór.) 1:47,84, 2. Stefan Rogentin +0,27, 3. Marco Odermatt (obaja Švajč.) +0,66, 4. Vincent Kriechmayr (Rak.) +1,10, 5. Dominik Paris      (Tal.) +1,17, 6. Ryan Cochran-Siegle (USA) +1,36, 7. Beat Feuzm (Švajč.) +1,42, 8. Gino Caviezel (Švajč.) +1,65, 9. Loc Meillard (Švajč.) +1,66, 10. Blaise Giezendanner      (Fr.) +1,67