Hokejový tréner Podkonický predĺžil kontrakt v ruskom Omsku: Druhú chybu s KHL som urobiť nechcel!
25. 7. 2024, 8:00

Zdroj: TASR
Dostať sa do druhej najlepšej hokejovej ligy sveta nie je ľahké, ale Andrejovi Podkonickému (46) sa to podarilo, aj keď váhal, či prijať vo vojnových časoch ponuku z Ruska. V Omsku však presvedčil o svojich kvalitách, preto si ho popredný európsky klub upísal na ďalšie dva roky s vylepšenými podmienkami.
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Galéria k článku
V prvej časti exkluzívneho rozhovoru pre Nový Čas hovoril o živote v tejto krajine i o tom, že Slováci z KHL chceli ísť reprezentovať. Teraz ozrejmuje, ako sa tam vôbec dostal, aké je ťažké žiť bez rodiny i to, že si trúfa prevziať pozíciu hlavného trénera reprezentácie.
Ako sa vlastne zrodil váš angažmán v Avangarde Omsk?
Počas mojich zatiaľ posledných MS (2023, pozn. red.), na ktorých som bol ako asistent Craiga Ramsayho, mi zavolal jeden z ruských agentov, či by som nechcel ísť do Omska. Bol to človek, ktorého poznám už pár rokov, zháňa mladých hráčov a párkrát som mu pomohol. Robí pre celú Európu aj pre NHL. Nuž a Omsk práve vtedy hľadal nejakého asistenta zo zahraničia, oslovili ho, aby niekoho našiel a on si vybral práve mňa.
Čo bolo pre vás hlavnou motiváciou prijať túto ponuku?
- Pre mňa je KHL druhá najlepšia liga na svete a pre trénera nie je jednoduché sa tam dostať. Vždy som mal ambíciu v nej pôsobiť. Samozrejme, najväčšou métou je NHL, ale KHL je pre Európana schodnejšia. Som rád, že sa mi to podarilo.
Kontrakt, ktorý ste s Omskom podpísali, bol zrejme lukratívny...
- Určite sa to nedá porovnávať s podmienkami, aké majú tréneri na Slovensku či v Česku. Som živiteľ rodiny a peniaze sú z tohto hľadiska pre mňa dôležité. Vzhľadom na situáciu, v akej sa Rusko nachádza, to však nebolo ľahké rozhodovanie... Ale ja som raz ako hráč odmietol ísť do KHL, konkrétne do Rigy, čo som si neskôr vyčítal a povedal som si, že podobnú chybu už nikdy neurobím.
Vy ste už v Rusku ako hráč pôsobili v klube Víťaz Čechov, čiže ste nešli do úplne neznámeho prostredia. Ako sa Rusko odvtedy zmenilo?
- V Čechove som bol v roku 2007 a odvtedy sa tam všetko posunulo k lepšiemu. Najmä tá súťaž je už úplne iná, oveľa kvalitnejšia. Všetky kluby sú finančne dobre zabezpečené a Omsk je jeden z top tímov. Máme nádherný nový zimný štadión, perfektné zázemie, hokejová akadémia má úplne ideálne podmienky pre mladých hráčov – školu, ubytovanie, jedlo, dve ľadové plochy, telocvičňu, plaváreň, rehabilitáciu. Tie podmienku sú v Omsku naozaj neskutočné.
Ako komunikujete s hráčmi – po rusky alebo po anglicky?
- Aj tak, aj tak. Keď robím mítingy pred zápasmi, tak hovorím k hráčom po anglicky. Rozumiem všetkému, čo po rusky hovoria, no aktívne zatiaľ veľmi nekomunikujem. V tomto roku si určite nájdem nejakú učiteľku a zdokonalím sa aj v ruštine.
Čo presne máte v tíme ako asistent trénera na starosti?
Mám pod palcom najmä obrancov, čiže hru v obrannom pásme, defenzívu. Boli sme však taký trénerský tím, kde každý mohol povedať svoj názor na ktorýkoľvek aspekt hry. V play-off sa nám však stalo, že nám odvolali hlavného trénera. Museli sme doplniť trénerský tím ďalšími odborníkmi a teraz je, myslím si, veľmi kvalitný.