O vládnych novelách z dielne ministerstva cestovného ruchu a športu má parlament hlasovať vo štvrtok 5. decembra. Poslanci Národnej rady (NR) SR odsúhlasili návrh na základe dohody koaličných strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS. Na dianie v parlamente reaguje aj Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV).
Ide o novely zákona o Fonde na podporu športu a zákona o športe. Plénum o nich malo rozhodnúť ešte v stredu (27. 11.). Pred hlasovaním o novele zákona o športe sa však v sále neprezentoval dostatok poslancov. Bolo ich menej ako 76.
Pri danom hlasovaní sa neprezentoval poslanec Samuel Migaľ (Hlas-SD). Namieta, že sa neakceptoval jeho pozmeňujúci návrh k novele zákona o športe. Legislatívu treba podľa jeho slov ešte precizovať.
Svoje stanovisko k celej veci zaujal aj SOŠV: „Slovenský olympijský a športový výbor eviduje veľa reakcií od športovcov, zástupcov športových zväzov a športových klubov, ale aj od primátorov, starostov a od ďalších predstaviteľov samospráv, ktorí vyjadrujú znepokojenie v súvislosti s ohrozením prijatia noviel Zákona o športe a Zákona o Fonde na podporu športu v Národnej rade Slovenskej republiky. SOŠV zdieľa toto znepokojenie. Navrhovanú legislatívu považujú rovnako ako SOŠV za prospešnú pre slovenský šport a kvalitne pripravenú.
Novely oboch zákonov prešli štandardným legislatívnym procesom, v medzirezortnom pripomienkovom konaní k nim mala možnosť vyjadriť sa celá verejnosť. Slovenský olympijský a športový výbor preto prekvapila iniciatíva pána poslanca Samuela Migaľa, keďže sa doteraz neangažoval v oblasti športu i postavenia športu v našej spoločnosti.
Je nevyhnutné, aby návrhy neboli ovplyvňované individuálnymi záujmami, ktoré by mohli podkopať jeho význam a zmysel pre celé športové hnutie. Prezident SOŠV Anton Siekel preto rokoval s pánom poslancom Migaľom o obsahu jeho návrhov a upozornil ho, že nie sú v prospech športového hnutia a sú nesystémové.
SOŠV považuje novely oboch zákonov za kľúčové dokumenty pre slovenský šport. Slovenský športový ekosystém je závislý od stabilného legislatívneho prostredia, ktoré zohľadňuje potreby športovcov, zväzov a komunít na miestnej i národnej úrovni. Akékoľvek oslabovanie návrhov, ktoré vznikli na základe širokej odbornej diskusie, môže viesť k spomaleniu pozitívnych zmien v športe.
Vyzývame poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby podporili legislatívu, ktorá má potenciál posunúť slovenský šport na vyššiu úroveň.“