Hosťovecká vníma Slafkovského kauzu ako búrku v šerbli: Hráme sa na očúranom piesočku

Juraj Slafkovský (20) vo svojom kritickom rozhovore o pomeroch v slovenskom hokeji spomenul, že kľúčový pri jeho výchove bol projekt ...

Juraj Slafkovský (20) vo svojom kritickom rozhovore o pomeroch v slovenskom hokeji spomenul, že kľúčový pri jeho výchove bol projekt HMS Select, ktorý pomohol zriadiť jeho otec. Podobne rovnako úspešný projekt Svište, ktorý išiel tiež mimo systému nášho hokeja, vytvorila Adriana Hosťovecká (54). Známej funkcionárke a aktuálne prezidentke HK Gladiators Trnava sa tiež nepáčia pomery pod Tatrami.

Fotogaléria

Hosťovecká síce nemá nič proti tomu, aby do pomerov v slovenskom hokeji rozprával 20-ročný mladík, keďže je svojprávny, no celú kauzu okolo jeho slov vníma ako búrku v šerbli. „Je skvelý hokejista a chalan s nadhľadom. Ak to tak povedal, tak asi o tom niečo vie...“ hovorí šéfka klubu SHL v rozhovore Šport24.sk. Opomenula to s tým, že svetový úspech je pre Slovensko momentálne nedosiahnuteľný. „Hokej je len odraz toho, čo sa deje v našej spoločnosti. Zaradili sme sa medzi krajiny, ktoré nemajú nadefinované životné hodnoty, vzdelanie a kultúra sú pre nás nepodstatné. Hráme sa na celebrity a plebs, rytmus spoločnosti udávajú influenceri. Stratou hodnôt trpia najviac deti. Preto je skvelé, keď sa aj vďaka hokeju dostanú mladí hráči do iných kultúr a vidia, že u nás sa hráme na pieskovisku, a aj to očúranom,“ vysvetľuje pre Šport24.sk 

Netají sa tým, že je kritikom fungovania nášho hokejového zväzu. „Ale pri posledných voľbách do štruktúr SZĽH som zistila, že sa asi mýlim, pretože všetko, čo kritizujem, voľby potvrdili. Tak sa asi mýlim a neorientujem sa. Drvivá väčšina v hokejovom hnutí má iný názor ako ja. Nemám patent na rozum. Toto je môj záver a starám sa už len o svoj klub,“ uviedla s tým, že ak chceme opäť úspechy, treba zmeniť myslenie v hlavách a deti viesť k poznaniu, že k právam patria aj povinnosti.

Martin Fehérváry s otcom Máriom
Otec Fehérváryho potvrdzuje Slafkovského slová: Šokujúca spoveď! Zobraziť článok

Nespokojnosť s pomermi v slovenskom hokeji boli pre ňu už pred rokmi spúšťačom na vytvorenie projektu Svište. „Chceli sme pre svoje deti lepšie podmienky na rozvoj. Keďže to nešlo cez slovenský hokejový klub, založili sme si vlastnú hokejovú školu, ktorá bola nadmieru úspešná,“ ozrejmila s tým, že oni nemali problém s rodinkárstvom: „Nám prekážala nízka úroveň športového rozvoja v klube a v slovenskom hokeji všeobecne. Zavádzanie hlúpych koncepcií, ktoré s hokejom nemali nič spoločné. Deti u nás na prelome tisícročí nehrali hokej, ale len korčuľovali. Nebavilo ich to a nerozvíjala sa ich herná kreativita.“

Spomína, že kolená pod nohy im hádzalo aj vtedajšie vedenie SZĽH. „Vadilo im, že hráme ligu na Morave, preto sme im napísali, že nesúhlasíme s tým, akým smerom sa uberá náš hokej a že zo zväzu vystupujeme. Vrátili sme slovenské registračky, dostali sme české. To sa písal rok 2004, možno 2005. Ak nás náhodou niektorý slovenský klub pozval na turnaj, kritizovali ho. My sme išli cestou českého hokeja,“ pripojila.

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk