Všade od nich dávajú ruky preč, ale v hokejovej extralige ich vítajú s otvorenou náručou. Už z minulosti sme boli zvyknutí, že slovenské tímy angažovali hráčov, ktorí majú rôzne problémy so zákonom. Teraz sa však dno ešte viac prerazilo. Znásilnil si ženu, či si z toho obvinený? Nevadí, poď k nám! Akoby takýmto kompasom sa riadili naše kluby.
Varovným signálom toho, že legionári kvalitu našej ligy nepozdvihli, ale skôr naopak, bolo nedávne vyradenie slovenského šampióna z Ligy majstrov. Vedenie prestížnej súťaže sa tak rozhodlo po tom, čo v nej náš zástupca nezískal v uplynulých troch sezónach ani bod. Paradoxom je, že pár rokov dozadu dokázali slovenské tímy hrať vyrovnané zápasy s európskymi veľkoklubmi na turnajoch Európskeho pohára majstrov - Super Six, čo bol akýsi predchodca dnešnej Ligy majstrov. „Je to zarážajúce, pretože vtedy figurovalo v kádroch našich tímov gro slovenských hokejistov. Dnes je v v našich extraligových kluboch kopec legionárov, a to dokonca aj zo zámoria, no v elitnej spoločnosti nedokážu nič,“ krúti hlavou skúsený tréner Ľubomír Pokovič.
Nemenej zaujímavou kapitolou sú platové podmienky legionárov. Už niekoľko rokov sa v hokejových kuloároch hovorí, že do extraligy prichádzajú čím ďalej tým platovo náročnejší cudzinci. Podľa našich informácii im niektoré tímy platia za sezónu aj cez 90-tisíc eur, k čomu treba pripočítať bývanie, služobné auto, letenky a nejaké ďalšie náklady na život, ktoré hradia samotné kluby. „Cudzinci, ktorí prídu do našej extraligy a zbierajú veľa bodov, zvyšujú cenu legionárskeho balíka ako takého. Netreba sa potom čudovať, že plat legionára v našej lige sa približuje nemeckej DEL-ke,“ zamyslel sa pred časom v relácii V športovom SITE bývalý slovenský reprezentant Juraj Mikúš.
Hokejisti v slovenskej extralige:
236 – SR
45 – Kanada
16 – USA
13 – ČR
7 – Lotyšsko
4 – Fínsko
3 – Rusko
2 – Švédsko, Maďarsko
1 – Kazachstan, Poľsko, Litva, Kazachstan, Taliansko, Francúzsko, Veľká Británia