V slovenskom hokeji prebieha v zákulisí vojna už dlhšie obdobie, pričom situácia okolo nominácie hráčov z KHL do reprezentácie iba zintenzívnila boje aj na iných frontoch...
Z radov kritikov SZĽH sa najnovšie ozval prezident Nitry Miroslav Kováčik (45). Podľa neho jeho klub nehrá Hokejovú ligu majstrov (CHL) kvôli neschopnosti zväzu. Ten mu to vrátil tvrdým úderom.
„Keďže slovenskí zástupcovia neboli v posledných troch po sebe idúcich sezónach v zápasoch CHL športovo úspešní, dospeli sme k záveru, že je spravodlivé rotovať miestenky a umožniť Poľsku, aby sa opäť ukázalo na európskej scéne,“ týmito slovami v marci vedenie CHL vysvetlilo, prečo Slovensko nezaradilo na 24-členný zoznam účastníkov a uprednostnilo poľského majstra pred naším. Rozmenené na drobné, slovenské kluby v CHL tri roky len prehrávali a aktuálne ťahajú sériu 21 prehier. Žiadna iná krajina nie je v CHL horšia!
HK Nitra si tak CHL, ktorá štartuje 5. septembra, nezahrá, čo prezidenta klubu Miroslava Kováčika (45) mrzí, keďže podľa neho by to ekonomicky zvládli. „Škoda, že sa tam nepredstavíme. Za nás ide o zlyhanie zväzu, keďže diplomaticky nezapracoval. Zväz je riadiacim orgánom extraligy a bola jeho zodpovednosť, aby miesto v CHL pre jeden z našich klubov zostalo,“ povedal pre Športweb s tým, že v minulej sezóne to Košiciam „vybavili“, len ak zostanú v extralige. Vtedy si chceli viaceré kluby vrátane Nitry založiť vlastnú súťaž, čo neprešlo.
Reakcia zväzu nedala na seba dlho čakať. „Počas MS 2023 prezident CHL osobne riaditeľovi HC Košice Miloslavovi Klímovi povedal, že ak chcú hrať CHL, musia hrať súťaž riadenú členskou federáciou IIHF. Je to podmienka CHL a IIHF, ktorá sa nedá nijakým spôsobom obísť. Odporúčame preto prezidentovi HK Nitra, aby energiu, ktorú vkladá do zavádzania verejnosti a hľadania negatív na zväze, využil radšej na doštudovanie si podmienok účasti klubov v nadnárodnej CHL,“ uviedli.
Ďalej ozrejmili, že vedenie CHL si vyberá tímy na základe komerčného záujmu. „Navyše, v minulosti sme z dôvodu nezáujmu klubov prišli o miestenku pre slovenský tím a aj dnes sú pre vedenie CHL slovenské kluby málo dôveryhodné.
APHK (bývalý riadiaci orgán extraligy, pozn. red.) a jej popredné kluby totiž počas svojho pôsobenia zlou komunikáciou s vedením CHL, nespoľahlivosťou a chabou diplomaciou spôsobili slovenskému hokeju zlé meno. Výsledkom je vyradenie z tohto ročníka CHL,“ doplnil SZĽH s tým, že má dlhodobo záujem, aby slovenský zástupca participoval v CHL, o čom so súťažou pravidelne rokujú.
Spor o formu zostupu a postupu
Kováčikovi sa tiež nepáči, že hoci 75 % klubov chcelo v ich hlasovaní baráž medzi súťažami, Výkonný výbor SZĽH rozhodol o zachovaní priameho zostupu a postupu. „Apelujeme na kluby, aby sa dohodli, lenže dohoda musí byť medzi súťažami! Väčšina extraligistov síce chcela baráž, ale väčšina klubov SHL ju zas nechcela! Dohoda teda medzi súťažami nebola. Navyše, do hlasovania neboli zapojené kluby 2. ligy. Sme pripravení zaoberať sa zmenou, no musia byť za ňu aj nižšie súťaže,“ prezradil zväz.
Séria prehier v CHL
Banská Bystrica - 3
Slovan Bratislava - 12
Košice - 6