Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) spolu s Ministerstvom športu a cestovného ruchu SR v stredu bilancoval účinkovanie slovenských športovcov na OH v Paríži.
Prezident SOŠV Anton Siekel spolu so štátnym tajomníkom Jánom Krišandom informovali aj o cieľoch prehodnotiť systematizáciu financovania jednotlivých športov či dosiahnuť už na nasledujúcich OH v Los Angeles minimálnu výpravu 50 športovcov.
Historicky najmenej početná slovenská výprava s 28 olympionikmi sa podpísala aj na medailovej bilancii. Jediný cenný kov získal vo Francúzsku bronzový kanoista Matej Beňuš v C1. Napriek chudobnému medailovému ťaženiu zaujali svojimi výkonmi viacerí Slováci. Štvrté miesto obsadila v tenisovej dvojhre žien Anna Karolína Schmiedlová a na rovnakej pozícii boli aj vodná slalomárka Zuzana Paňková (C1) či strelkyňa Vanesa Hocková (skeet). Finálovú účasť si vybojovala aj ďalšia slovenská skeetarka Danka Barteková, ktorá obsadila šieste miesto a o senzáciu sa postaral aj skejtbordista Richard Tury. Ten postúpil v kategórii street ako jediný z Európy do finále a obsadil piate miesto.
Všetci okrem bronzovej olympioničky Bartekovej si odbili pod piatimi kruhmi premiéru. "V prvom rade by som chcel zdôrazniť, že pred hodnotením sa musíme zamerať na faktor, na základe akých kritérií to budeme robiť. Ak hovoríme o športových výsledkoch, čo je prvé kritérium, ktoré má najradšej každý fanúšik, získali sme iba jednu bronzovú medailu, čo je sklamanie. Patrí to k športu, pretože nie každý môže vyhrať, sú na rovnakej štartovacej čiare a chcú dosiahnuť čo najlepší výkon. Mnohí majú medailové ambície, preto mi verte, že ak sa im to nepodarí, nikomu nie je viac ľúto, ako im. Paradoxne sa v tomto teším, že fanúšikovia sa venovali našim športovcom, sledovali OH a boli smutní a majú právo na kritiku. Odborná kritika je už niečo iné. Počas môjho pôsobenia na olympijskom výbore som vždy vítal, keď sa objavil iný názor a bol konštruktívny. Za slovenský olympijský tím môžem skonštatovať, potvrdili sa mi slová, ktoré som zachytil počas mojej účasti v Paríži zo strany športovcov, trénerov a sprievodných tímov. Všetci hodnotili našu účasť ako maximálne profesionálne pripravenú, podmienky boli na najvyššej úrovni, za čo patrí poďakovanie predovšetkým mojim kolegom," uviedol Siekel na stredajšej tlačovej konferencii.
Na pôsobenie slovenských športovcov sa bližšie pozrelo aj Ministerstvo cestovného ruchu a športu. Štátny tajomník športovej časti Ján Krišanda ocenil výkony olympionikov pod piatimi kruhmi: "Toto zhodnotenie sme trochu netradične zvolali až po troch dňoch od ukončenia olympiády. Vzhľadom k tomu, že celý život pôsobím v športe, tak si dávam odstup, aby som vedel veci zhodnotiť triezvejšie a s iným pohľadom. Bol som pozrieť našich olympionikov a chcem im poďakovať, že bojovali na hranici svojich síl. Výprava dosiahla osem umiestnení do ôsmeho miesta a prísľubom do budúcnosti je to, že nastúpila mladá generácia."