Približne 40 nízkopodlažných výškových budov bude počas olympiády slúžiť približne pre 14-tisíc ľudí. Malá slovenská výprava má k dispozícii dve poschodia v jednej budove.
Od príchodu rieši drobné nepríjemnosti. Najskôr mu nešla elektrina, potom ho vytopilo. „Tam, kde mala byť skriňa, som mal dieru v strope a tiekla tade voda. Nahlásili sme to, prišli to opraviť, no v izbe nechali bordel. Ale rieši sa to zatiaľ celkom rýchlo,“ konštatoval.
Bez klímy
Izby sú bez klimatizácií, chladenie zabezpečuje voda zo Seiny. Fasády budov v dedine orientovali tak, aby do miestnosti neprestupovalo toľko slnečného svitu. Domy budú chladené vodou z podzemia, v priestoroch bude maximálne 28 stupňov. Mnohým to však nepostačuje a priniesli si vlastné klimatizácie.
Izby z kartónu
Žiadny luxus neponúkajú, ledva sa v nich dá hýbať. Každú obývajú dvaja športovci. Plavkyňa Tamara Potocká (21) býva s cyklistkou Norou Jenčušovou (22). Aj ony spia na kartónových posteliach. „Sú kartónové, ale musia niečo vydržať. Dobre sa na nich spí, ja som spokojná,“ povedala plavkyňa, ktorá bude súťažiť na 200 m polohové preteky. Na izbe nie je poriadna skriňa, v kúpeľni je okrem záchodu len sprcha so závesom. „Je tu toho málo, ale máme tu sušiak, čo je pre mňa ako plavkyňu dosť dôležité,“ pripojila postreh rodáčka z Popradu.
Jej cyklistická kolegyňa tvrdí, že sa v izbe dá existovať. „Aj tak sme polovicu dňa vonku. Prídeme len prespať a dva týždne sa tu dajú prežiť. My cyklisti sme na bojové podmienky zvyknutí. Nie je to päťhviezdičkový hotel, ale dá sa to zvládnuť,“ uviedla Jenčušová. Na kartónové postele si nesťažuje. Ich odolnosť skákaním vyskúšal už aj írsky gymnasta McClenaghan, čo obletelo sociálne siete. „Posteľ je bezpečná, aj sme si už na nej poskákali. Prežila, takže niečo musí vydržať,“ usmiala sa Spišiačka.