Osemnásteho júla v Paríži oficiálne otvorili olympijskú dedinu v mestskej časti Saint Ouen pri štvrti St. Denis, ktorá sa rozkladá na oboch brehoch rieky Seina.
Dedina je rozdelená na päť častí. Slovenská výprava býva v časti A, v bloku číslo 20. V rovnakej budove sídlia aj výpravy celé výpravy Bulharska a Malajzie, plus časť dvoch obrovských výprav, ktoré osídlili predovšetkým dva susedné prepojené bytové domy – z jednej strany Holanďania, ktorých výzdoba je samozrejme ladená do oranžova a z druhej zase Japonci.
S Japoncami naša výprava zdieľa priestor v "záhrade", ktorá je uprostred zastavaného štvorca s domami. V záhrade sú postavené dva slovenské stany, pod ktorými môžu olympionici relaxovať, ale okrem našej olympijskej symboliky tam je aj japonská.
Členovia slovenskej olympijskej delegácie prichádzajú do dejiska hier postupne. Príchody sú od 19. júla, keď ako prví prišli vodní slalomári, prakticky každý deň. S jedným Japoncom si našinci môžu dobre podebatovať v slovenčine, pretože aj do Paríža sa kvalifikoval bronzový vodnoslalomársky singlkanoista z OH 2016 v Riu de Janeiro Takuja Haneda, ktorý prežil na Slovensku desať rokov a plynule hovorí naším jazykom.
Vzhľadom na to, že slovenská výprava v Paríži s 28 športovcami je najmenšia v olympijskej histórii a navyše štvrtina našich športovcov býva mimo metropoly – šiesti strelci v 270 km vzdialenom Chateauroux a jeden windsurfista až v 660 km vzdialenom Marseille – slovenské priestory v olympijskej dedine sú podstatne menšie než v minulosti. S ohľadom na malý počet športovcov je lôžková kapacita našich izieb využitá naplno a rotácia obyvateľov izieb bude značná. A mnoho členov realizačných tímov musí bývať mimo dediny.
Naša výprava obýva v budove A20 len izby na prvom a druhom poschodí. Má to výhodu v tom, že nie je odkázaná na použitie výťahu. Naše „úradovacie“ priestory na mezaníne sú veľmi skromné. Zdobia ich fotografie našich úspešných olympionikov z minulosti, obrázky, ktoré v rámci výtvarnej súťaže SOŠV namaľovali deti z rôznych kútov Slovenska, ako aj reprodukcie obrazov Ľudovíta Fullu, ktorého motív Eiffelovky bol využitý na oficiálnych odznakoch slovenskej výpravy, ďalej štátna vlajka i vlajka SOŠV, koberce a tulivaky so symbolikou SOŠV, aj panel pripomínajúci OH 1924, ktoré sa pred 100 rokmi odohrali takisto v Paríži.