Kolekcia Slovenského olympijského tímu pre OH v Paríži prepája motív slovenskej ľudovej tvorby s prvkami francúzskej elegancie. Slovenský olympijský a športový výbor si kolekciou pripomína zároveň 100 rokov výnimočnosti od Paríža 1924 do Paríža 2024.
Grigar ako model pre repliku oblečenia z Paríža 1924
SOŠV chcel prepojiť olympijskú kolekciu z Paríža 2024 s kolekciou výpravy Československa z roku 1924, keď jej súčasťou boli prvýkrát v histórii aj slovenskí športovci. Pri skúmaní sa zistilo, že v múzeách a ani ich depozitároch už nie je žiaden kus oblečenia spred 100 rokov. Útržkovité informácie o jeho vzhľade sú len z dobovej tlače a z fotografií. Vďaka ochote renomovaného kostýmového a scénického výtvarníka prof. Petra Čaneckého, ústretovosti vedenia Slovenského národného divadla a šikovným rukám v umelecko-dekoračných dielňach SND oživili repliky spoločenského aj športového oblečenia.
"Som zvyknutý, keď mám nejakú exaktnú úlohu, tak si vyžaduje exaktnú prípravu. Musím sa stať expertom na príslušné obdobie, oblečenie či hmotnú kultúru, vedieť sa orientovať aj v tom, ako sa spoločnosť vyvíjala, poznať ekonomické súvislosti, ale napríklad aj hygienické návyky," povedal Čanecký, člen múzejnej rady SOŠV – Slovenského olympijského a športového múzea (SOŠM). "V dostupných textových dokumentoch sa spomínalo, že išlo o tmavomodré sako dvojradového strihu. Ale napríklad vo fotografickej dokumentácii som našiel, že išlo o sako jednoradového strihu. Čs. olympijský výbor vydal predpis a olympionici si dali odev šiť u jednotlivých krajčírov. Na fotografiách vidno jednotlivé odchýlky, nešlo o model, ktorý by vytvorila jedna firma alebo jeden krajčírsky salón."
Čanecký vybral najideálnejší variant pre strieborného olympijského medailistu Jakuba Grigara. Variant sa objavoval aj vo fotodokumentácii v najväčšej miere. Unikátne sú i topánky, ušité ručne z kože. Verejnosť si bude môcť repliku pozrieť už čoskoro na príležitostnej výstave v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu "Spomínam na Paríž, Tokio a Los Angeles".