Žampa sa raduje z prvých bodov sezóny: V druhom kole bol siedmy najlepší!

Švajčiar Marco Odermatt vyhral sobotňajší obrovský slalom svetového pohára alpských lyžiarov v Bansku.
  • Zdroj: TASR/AP

Švajčiar Marco Odermatt vyhral sobotňajší obrovský slalom svetového pohára alpských lyžiarov v Bansku.

V tejto sezóne tak vyhral všetkých šesť doterajších "obrákov" a upevnil si vedenie v disciplíne i celkovom hodnotení. Do druhého kola postúpil po vyše dvoch rokoch Slovák Andreas Žampa, ktorý skončil na 24. mieste a získal prvé body v sezóne.

Druhé miesto obsadil Nór Alexander Steen Olsen so stratou 91 stotín sekundy, tretí bol Manuel Feller z Rakúska s mankom 1,08 s. Žampa si polepšil oproti prvému kolu o tri priečky, mal siedmy najlepší čas v druhom kole a za víťazom zaostal o 3,08 sekundy.

Dvadsaťšesťročný Odermatt zvíťazil v Bansku prvýkrát v kariére a zároveň sa stal prvým Švačiarom, ktorý triumfoval v bulharskom stredisku v "obráku". Celkovo to bol jeho 34. triumf a 20. v disciplíne. Okrem šiestich obrovských slalomov zvíťazil v tomto ročníku v dvoch zjazdoch i super-G.

Na zjazdovke Banderitza potvrdil úlohu favorita, predviedol sebavedomú jazdu, nebál sa riskovať a výrazne navýšil svoj náskok z prvého kola. Na Steena Olsena mal pôvodne 35 stotín k dobru. Ten išiel rozvážne a mal sľubnú jazdu, v záverečnej časti však spravil dve väčšie chyby a nakoniec získal na Fellera len päť stotín. Rakúšan taktiež robil chyby, dokázal sa však vrátiť do ideálnej stopy i do tempa. Pre Steena Olsena bolo pódium len druhé v kariére.

Žampa zvolil agresívny prístup, ktorý mu vyniesol po prejazde cieľom priebežne druhé miesto. Nakoniec ešte poskočil o štyri priečky na úkor Američanov Tommyho Forda a Georgea Steffeya, Harryho Laidlawa z Austrálie i Nóra Atlea Lieho McGratha. V druhom kole bol naposledy v decembri 2021. V talianskej Alta Badii bol vtedy v "obráku" na 23. mieste. V Bansku sa predstavil v druhom kole obrovského slalomu aj pred piatimi rokmi, keď skončil na 26. pozícii.

Lara Gutová-Behramiová sa v Soldeu môže stať líderkou celkového poradia Svetového pohára.
Po 13 rokoch v Soldeu bez Vlhovej a Shiffrinovej: Bude novou líderkou Gutová-Behramiová? Zobraziť článok

 

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});