Psychologička tímu SR na MS 20 Bednáriková: Frajerky dokážu niekedy ukončiť kariéru!

S dvadsiatkou pracuje len krátko, no želaný efekt sa pomaly dostavuje! Športová psychologička Michala Bednáriková pracuje s reprezentáciou ...
  • Zdroj: TASR/Pavol Zachar

S dvadsiatkou pracuje len krátko, no želaný efekt sa pomaly dostavuje! Športová psychologička Michala Bednáriková pracuje s reprezentáciou Slovenska, ktorá účinkuje na práve prebiehajúcich hokejových MS do 20 rokov vo Švédsku.

Najväčší problém je asi vyrovnať sa s prehrami…

Najväčšie prehry mi dávajú najviac informácií z ich reakcií. Viem potom chlapcov k týmto pocitom vrátiť a pracovať s tým. Ale to sa deje aj v prípade výhier. Vtedy sa snažím, aby si pocit zapamätali a na druhý deň odovzdali na ľade opäť všetko, aby ho mohli prežiť znova. Ten pocit stojí zato.

Máte nejaký individuálny prípad, keď ste konkrétnemu hráčovi s niečím pomohli?

V individuálnej rovine ich do ničoho netlačím. Ak niečo chlapci majú, tak prídu. Sústredenie pred MS bolo primárne o tom, ako fungovať a komunikovať ako tím v dobrých aj horších momentoch. Na individuálnu rovinu bude priestor počas zvyšku roka. Vyhráva najsilnejší tím, nie najsilnejší jednotlivci.

Aký je najväčší rozdiel medzi prácou s juniorom a prácou s vyzretým hokejistom?

Hlavný rozdiel je asi v tom, že juniori si prechádzajú kritickým obdobím, a síce prechodom z juniorského hokeja do profesionálneho športu. Netreba zabúdať, že sa im zároveň končí aj stredná škola a musia riešiť budúcnosť. Niektorí určite riešia aj otázky typu, či má zmysel športom sa ďalej zaoberať. Zároveň sa stávajú dospelými. A aby toho nebolo málo, chalani v tomto veku začínajú byť pomaly nezávislí od rodičov a začínajú mať aj prvé vážnejšie vzťahy…

Balans medzi športom a osobným životom je asi dôležitý…

Neraz som počula od trénerov, že frajerka dokázala ukončiť kariéru športovca. Niekedy aj oveľa skôr ako pred dovŕšením 18. roku života. Áno, je to faktor, ktorý možno aj tréneri berú, že to je niečo navyše. Z môjho pohľadu je to, ako keď sa pozrieme na oheň. Je to dobrý sluha, ale zlý pán. Pokiaľ partnerka športovca podporuje a je ochotná a schopná sa prispôsobiť jeho dennému režimu, tak je to perfektné. Pre toho hráča je to obrovský zdroj podpory a neraz športovci vďaka osobným vzťahom prekonajú náročné obdobia. Som si istá, že to by potvrdil nejeden profesionál. Ak je to však inak, tak to môže byť pre športovca aj stagnácia alebo koniec kariéry, pretože ho partnerka, naopak, od športu odvádza alebo rozptyľuje.

Martin Fehérváry (vpravo) sa zranil.
Fehérváry sa zranil po náraze na mantinel: Nemec a Tatar slávili víťazstvá Zobraziť článok

Späť
Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk