Dominancia Petra Sagana sa končí! Zlatý pedál má nového víťaza

Víťazom ankety Zlatý pedál za rok 2023 sa stal Martin Svrček.
  • Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Víťazom ankety Zlatý pedál za rok 2023 sa stal Martin Svrček.

Bronzový medailista z majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike v kategórii do 23 rokov triumfoval premiérovo, keď sa dva predchádzajúce roky umiestnil na druhej priečke za rekordným víťazom Petrom Saganom. Ocenenie si prevzal v sobotu počas slávnostného galavečera Slovenského zväzu cyklistiky (SZC).

V celkovom poradí ankety podľa hlasovania novinárskej a odbornej verejnosti Svrček predbehol Viktóriu Chladoňovú, tretie miesto patrí Nore Jenčušovej, ktorú len sekundy delili od medaily z časovky na kontinentálnom šampionáte v holandskom Emmene. Zaujímavá je však i ďalšia bilancia jej výsledkov, ktoré ju posunuli do hry o štart na olympijských hrách. Slovenky sa na nich predstavili len v roku 1996 v Atlante. V aktuálnej sezóne jej patrí až 14 výsledkov v top 10 z podujatí kalendára UCI.

Trinásť rokov priťahoval svojimi výkonmi fanúšikov k tratiam a televíznym obrazovkám Sagan a za ne si trinásťkrát prebral ocenenie Zlatý pedál. Tento rok svojím výsledkom na MS zažiaril Svrček, ktorému odborná verejnosť udelila Zlatý pedál aj v odvetví cestná cyklistika. Aktuálne jediný Slovák vo World Tour tíme má za sebou druhú sezónu medzi mužmi. Po 27 dňoch na jarných podujatiach ho na nejaký čas vyradilo z tempa zranenie, preto vynechal i štart na domácom šampionáte. Hneď po návrate do sedla prekvapil 7. miestom v jednej z etáp Okolo Alsaska a potom získal bronz na MS do 23 rokov. V Glasgowe predviedol vynikajúcu formu i športového ducha. Záver sezóny opäť sprevádzalo zranenie, a tak "vlčiu svorku" tímu Soudal Quick-Step podporoval počas Okolo Slovenska len ako fanúšik.

V horskej cyklistike cross country zapísala výraznú výsledkovú stopu Viktória Chladoňová. Na konte má viaceré triumfy i prvenstvo na Svetovom pohári juniorov v českom Zadove. O tom, že patrí medzi top 10 junioriek starého kontinentu, ukázala v shorttracku na ME. I napriek štartu z posledného radu sa postupne prepracovala dopredu a nakoniec preťala cieľovú pásku na 7. mieste.

Uvidíme Petra Sagana na OH v Paríži v drese Slovenska?
Sagan prezradil svoj program na budúci rok: Jedna vec Slovákov zamrzí Zobraziť článok

Ocenenie najlepšieho slovenského cyklistu na dráhe získala tento rok Jenčušová. Aj keď dráha nepatrí medzi jej špecializáciu a jazdí ju len sporadicky, už viackrát z nej dokázala priniesť veľké výsledky. Na tohtoročných ME v portugalskej Anadii dosiahla štvrté miesto v bodovacích pretekoch, v olympijskom omniu obsadila 14. priečku.

Silný návrat do sedla predviedol v sezóne 2023 i najlepší cyklista odvetvia downhill Adam Rojček. Po minuloročnom výpadku z vrcholového pretekania pre zranenie ramena zbieral tento rok dobré výsledky. Po dvoch víťazných kolách v pretekoch Európskeho pohára v zjazde si na konto pripísal i celkové prvenstvo v tejto súťaži. A darilo sa mu i na domácej pôde, keď okrem majstrovského titulu bral všetky prvenstvá Slovenského pohára v zjazde.

Držiteľka ocenenia Zlatý pedál 2023 odvetvia BMX racing Dominika Maníková má za sebou rok strávený v centre UCI vo švajčiarskom Aigli. Už v úvode sezóny si na konto pripísala 2. miesto na pretekoch Európskeho pohára v belgickom Zolderi. A výborne sa jej darilo i na pokračovaní tejto súťaže v Turecku, kde k druhému miestu v 9. kole pridala o deň neskôr víťazstvo vo svojej kategórii. Na majstrovstvách sveta sa dostala až do štvrťfinále, v ktorom obsadila celkové 18. miesto.

Maciej Bodnar (vľavo) bol dlhoročným parťákom Petra Sagana (vpravo) aj v Bore.
Sagana chytila Bodnarova rozlúčka za srdce: Krásny odkaz Poliakovi! Zobraziť článok

Pokračovať v čítaní
Odporúčame z TIVI.sk
 
});