Reakcia Ruska na rozhodnutie MOV: Podmienky pre účasť ich športovcov na OH označili za diskriminačné

Ruskí a bieloruskí športovci budú môcť súťažiť na budúcoročných olympijských hrách v Paríži. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) im umožnil ...
  • Zdroj: TASR/Michal Svítok

Ruskí a bieloruskí športovci budú môcť súťažiť na budúcoročných olympijských hrách v Paríži. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) im umožnil štartovať na OH 2024 pod neutrálnou vlajkou, pokiaľ splnia kvalifikačné kritériá.

MOV stanovil viacero podmienok, ktoré musia športovci oboch krajín splniť. Ruský minister športu Oleg Matycin ich označil za "diskriminačné".

Ruská vlajka. (Ilustračný snímok)
Rusi a Bielorusi dostali zelenú: Budú môcť štartovať na OH, má to však háčik! Zobraziť článok

Za pripustenie jednotlivcov ako neutrálnych športovcov sa napriek pokračujúcemu vojnovému konfliktu na Ukrajine vyslovili v tomto týždni na olympijskom samite v Lausanne zástupcovia medzinárodných federácií i národných olympijských výborov. MOV požiadali, aby v tejto otázke rozhodol čo najrýchlejšie.
 

Kým na OH v Tokiu v roku 2021 vyslalo Rusko 335 športovcov, vo francúzskej metropole bude zrejme štartovať iba pár desiatok zástupcov z tejto krajiny. "Iba veľmi obmedzený počet športovcov z Ruska a Bieloruska sa kvalifikuje na OH 2024 cez existujúci kvalifikačný proces," informoval MOV.

Individuálni športovci, ktorí budú štartovať na OH, nemôžu nosiť národné farby. Medzinárodná gymnastická federácia (FIG) napríklad nariadila neutrálnym športovcom z Ruska štartovať v svetlomodrých dresoch. Ruská vláda a tamojší športoví funkcionári viackrát vyhlásili, že akékoľvek obmedzenia ich športovcov sú politicky motivované a neakceptovateľné.

Tréner Trnavy Michal Gašparík.
Michal Gašparík to s kamarátmi prepískol: Ožratí urážali personál v trnavskom bare?! Reakcia podniku i trénera Zobraziť článok

Odporúčame z TIVI.sk
 
});