Šokujúce oznámenie Nasti Kuzminovej: Po štyroch rokoch chystá veľký návrat!

Veľký comeback kráľovnej biatlonu! Anastasia Kuzminová (39) sa vracia do súťažného biatlonu. Rodáčka z ruského Ťumeňa, ktorá od roku ...
  • Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Veľký comeback kráľovnej biatlonu! Anastasia Kuzminová (39) sa vracia do súťažného biatlonu. Rodáčka z ruského Ťumeňa, ktorá od roku 2008 reprezentuje Slovensko, oznámila v októbri roku 2019 koniec kariéry.

FOTOGALÉRIA: Nasťa Kuzminová

Teraz však prišla šokujúca správa a to priamo z úst Nasti. Tá by mala štartovať budúci rok v januári na majstrovstvách Európy, ktoré budú v Osrblí! Nasťa prijala ponuku od prezidenta Slovenského zväzu biatlonu Petra Vozára štartovať na domácom šampionáte.

"Rozhodnutie nebolo jednoduché, môj návrat bude trošku iný. Doba, počas ktorej som pauzovala, bola dlhá. Trénujem v amatérskom štýle, ale chcem pripraviť telo tak, aby som urobila fanúšikom radosť. Urobím všetko pre to, aby som bola v januári pripravená. Je to pre mňa výzva a ja ju prijímam," povedala v utorok Nasťa Kuzminová.

Od ukončenia kariéry sa Kuzminová venovala práci s mládežou, pracovala v Dukle Banská Bystrica a posledné dva roky je aj členka výkonného výboru Slovenského olympijského a športového výboru. Nedávno bežala v štafete olympionikov na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach a ukázala sa vo veľmi dobrej fyzickej kondícii.

ME v biatlone bude Osrblie hostiť od 24. do 28. januára 2024. Na programe budú vytrvalostné, rýchlostné a stíhacie preteky a miešané štafety. Kuzminová by si v prípade, že by sa jej kontinentálny šampionát v domácom prostredí vydaril, mohla otestovať výkonnosť aj na februárových majstrovstvách sveta v Novom Městě na Morave.

"Medailu z majstrovstiev Európy nesľubujem ani fanúšikom a ani sama sebe. Chcem priniesť ľuďom emóciu z môjho súťaženia. Viem iba prisľúbiť, že poriadne zapracujem na tom, aby som nebola sklamaním. Po tom, čo som všetko pre Slovensko dokázala, sa teším, že znovu budem môcť súťažiť. Chcem znovu napísať jeden krásny príbeh, ukázať ľuďom, že všetko sa dá, len si treba veriť. Verím, že to bude príbeh s dobrým koncom," dodala Nasťa.

Kuzminová nemôže do majstrovstiev Európy štartovať na žiadnom podujatí, pretože antidopingový systém jej to neumožňuje. Musí absolvovať prechodnú polročnú lehotu, ktorá je stanovená pre športovcov po prerušení kariéry. "Biatlonista nemôže prísť a povedať, že zajtra štartujem. Musí túto skutočnosť oznámiť Medzinárodnej biatlonovej únii IBU pol roka vopred. A keďže návrat Kuzminovej nebol plánovaný, nebol z vypočítavosti a ani zo zištných cieľov, tak my sme s touto myšlienkou prišli až v lete. Podali sme teda oznámenie, aby plynula šesťmesačná lehota a tá uplynie tesne pred majstrovstvami Európy. Počas tohto obdobia bude športovec pod antidopingovým drobnohľadom a môže iba trénovať,“ ozrejmil prezident Slovenského zväzu biatlonu Peter Vozár, ktorého teší návrat veľkej ikony slovenského biatlonu:

"Priaznivci na Slovensku si nič lepšie nemohli priať. Budú na domácich tratiach vidieť pretekať takú famóznu športovkyňu a profesionálku akou je Nasťa. Aj pre našu novú mladú generáciu to bude veľká motiváciu, že sa postavia v rovnakej kombinéze spolu s takou legendou. Je to veľmi dobrá správa pre slovenský biatlon. Chceme ukázať nastávajúcej generácii, že Nasťa vie zabojovať a pripraviť sa na požadovanej úrovni na veľké podujatie."

Najväčšie úspechy na OH

Kuzminová sa rozhodla ukončiť kariéru po desiatich sezónach vo vrcholovom biatlone. Najväčšie úspechy dosiahla na olympijských hrách. Z každej olympiády sa vrátila minimálne s jednou zlatou medailou.

Slovenský hokejista Jakub Demek (vľavo).
Demek je na súpiske Vegas! Zámorské médiá ale tvrdia, že je v tom jeden háčik Zobraziť článok

Dokonca na zlato premenila hneď prvý štart v rýchlostných pretekoch vo Vancouvri 2010. Zlato vybojovala aj v Soči 2014 a v Pjongčangu 2018.

Celkovo má z OH šesť medailí, tri zlaté a tri strieborné. S touto bilanciou je najúspešnejším slovenským reprezentantom na olympiáde.

Zlato z MS až v poslednej sezóne

Z majstrovstiev sveta má tri medaily. Titul majsterky sveta získala až v poslednej sezóne v roku 2019 v Ostersunde v rýchlostných pretekoch.

Stefanos Tsitsipas získal proti Slovákom jediný bod.
Ďalšie prekvapenie v Šanghaji: Stefanos Tsitsipas na turnaji skončil Zobraziť článok

Veľký glóbus jej chýba

Napriek úspešnej kariére však v biatlone nikdy nezískala veľký kryštáľový glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári. V roku 2017 skončila tesne druhá, v roku 2019 bola tretia.

Je však držiteľkou troch malých glóbusov. Dva získala za prvenstvo v šprinte (2018 a 2019), jeden získala v stíhacích pretekoch (2018).

Anastasia Kuzminová

Narodená: 28. augusta 1984 v Ťumeni 

OH: 3x zlato (2010, 2014, 2018) + 3x striebro (2010 a 2018)

MS: 1x zlato, 1x striebro, 1xbronz

Svetový pohár: 14x vyhrala preteky SP, 2x malý glóbus v šprinte (2018 a 2019), 1x malý glóbus v stíhacích pretekoch (2018).

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});