Privara o stave slovenskej cyklistiky: Aká je realita po odchode Sagana?!

Len pred pár dňami sa rozdali karty celkového poradia našich najprestížnejších pretekov Okolo Slovenska.

Len pred pár dňami sa rozdali karty celkového poradia našich najprestížnejších pretekov Okolo Slovenska.

Fotogaléria

V pelotóne doteraz najsilnejšieho svetového štartového poľa v histórii pretekov fanúšikovia povzbudzovali aj jedenástku slovenských jazdcov.

Peter Sagan (33), ktorý sa lúči kariérou, sa však tentokrát v nej nenachádzal. Šéf Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara opísal skutočnú aktuálnu realitu Slovákov v porovnaní so svetovou špičkou.

Už 67. ročník medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska priniesol na slovenské cesty majstrov a vicemajstrov sveta, Európy či víťazov veľkých monumentov.

Srdce športového fanúšika sa doslova mohlo tešiť z účasti cyklistických „Ronaldov“. Popri zostave svetových hviezd mali domáci fanúšikovia možnosť držať palce i jedenástke Slovákov, z nich len štyria boli už skúsenejší jazdci mimo kategórie U23.

„Som rád, že sme popri hviezdach svetových podujatí videli v koncovkách 67. ročníka i slovenské farby. Ako riaditeľ pretekov a zároveň prezident Slovenského zväzu cyklistiky som vždy tak trochu medzi mlynskými kameňmi - snažíme sa priniesť na naše cesty svetovú špičku a zároveň však chceme v dobrých farbách prezentovať i domácu cyklistiku. No je to tak, ako keď postavíme našich futbalistov oproti Manchesteru United alebo FC Barcelona. Aktuálne máme len jedného v takejto lige,“ zhodnotil Privara.

„Pozitívne hodnotím i výkony ďalších mladých slovenských jazdcov, ktorí preteky dokončili. Že sa dokázali popasovať s porciou vyše 840 kilometrov počas piatich dní, nepríjemným upršaným i, naopak, horúcim počasím, s rýchlosťami, ktoré sa šli. Tu sa ukázala skutočne dobrá sezónna príprava, chalani absolvovali viaceré kvalitné preteky, čo sa pozitívne odrazilo i na ich aktuálnej forme počas Okolo Slovenska. V tomto by som chcel vyzdvihnúť prácu trénera Dukly Martina Fraňa. Aj s historicky najmladšou zostavou na štarte dokázali jeho mladí jazdci držať krok s profesionálmi svetovej ligy,“ dodal Privara a detailne opísal aj to, ako sa v slovenskej cyklistike pracuje na tom, aby sme vychovali nové talenty aj v budúcnosti.

„Zároveň sa tu ukázala nevyhnutnosť existencie Dukly pre slovenskú cyklistiku, že mladí juniori, ktorí majú ambície pokračovať v profesionalizácii, môžu začať na domácej pôde. Je potom na nich, aby výsledkami v U23 zaujali vyššiu ligu,“ uzavrel Privara.

 

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});