Prekliate piate miesta na MS: Aj slovenská hliadka kajakárov s chybou a bez pódia

Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome obsadili na MS v britskom Lee Valley piate miesto v pretekoch 3xK1. Trojica Jakub Grigar, Martin ...
  • Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome obsadili na MS v britskom Lee Valley piate miesto v pretekoch 3xK1. Trojica Jakub Grigar, Martin Halčin a Adam Gonšenica spravila jednu chybu a na víťazných Čechov stratila 6,46 sekundy.

Česi s favorizovaným Jiřím Prskavcom, vedúcim mužom svetového pohára Vítom Přindišom a Jakubom Krejčím mali čas 91,76 s a predviedli bezchybnú jazdu. Bez dotyku bolo aj druhé Francúzsko (+1,23 s) a pódium doplnili Poliaci s dvojsekundovou penalizáciou a mankom 3,47 s.

Slovenská hliadka išla plynule, nie však dosť rýchlo. S dotykom Grigara na červenej osmičke obsadila piate miesto a je tak tretím slovenským tímom, ktorý dosiahol v utorok vo Veľkej Británii toto umiestnenie. Piatu pozíciu vybojovali aj kanoisti, trojica Alexander Slafkovský, Marko Mirgorodský a Matej Beňuš spravila jednu chybu a na víťazných Francúzov stratila 2,96 sekundy. Najrýchlejšia trojica Nicolas Gestin, Jules Bernardet a Lucas Roisin mala bezchybnú jazdu a časom 99,17 sekundy zdolala domácu hliadku len o tri stotiny. Taliansko obsadilo s mankom 1,14 sekundy a bezchybnou jazdou tretie miesto.

Slovenskí kanoisti v zložení sprava Alexander Slafkovský, Marko Mirgorodský a Matej Beňuš.
MS vo vodnom slalome: Slovenskí kanoisti s jednou chybou a mimo pódia Zobraziť článok

Jazdu slovenských lodí komplikoval prudký vietor, najmä v prvej polovice trate. Práve tu mal jediný dotyk na protiprúdnej osmičke Beňuš. V závere trate sa ešte hliadke podarilo zrýchliť a skresať takmer päťsekundové manko.

Piate miesto obsadili v rovnakej disciplíne aj Slovenky.  Trojica Soňa Stanovská, Zuzana Paňková a Emanuela Luknárová zaostala v britskom Lee Valley za domácimi víťazkami o 8,25 sekundy.

Na snímke slovenské basketbalistky.
Slovenky spoznali žreb kvalifikácie: Z každého koša najsilnejší tím Zobraziť článok

Britská hliadka v zložení Franklinová, Woodsová a Millerová neurobila žiadnu chybu a triumfovala časom 112,45 sekundy. Čistú jazdu predviedli aj strieborné Češky s mankom 2,10 sekundy. Pôvodne figurovali na štvrtej pozícii, no jury im zrušila penalizáciu a dve sekundy naopak pridala k času Nemecka. Jeden "ťuk" na predposlednej sedemnástke zaznamenalo tretie Slovinsko (+2,87).

Mladé slovenské kanoistky spolu jazdia aj v kategórii do 23 rokov, v ktorej získali na domácich MEJ striebro. V prvej časti kanála v Lee Valley mali čistú, no pomalšiu jazdu. V závere chybovala na červenej pätnástke Luknárová a o bránku neskôr aj Stanovská s Paňkovou.

Kajakárky  Eliška Mintálová, Michaela Haššová a Soňa Stanovská boli jedenáste, spravili štyri chyby. Trojica stratila na víťazné Austrálčanky 13,90 sekundy.

Austrália v tíme s hviezdnou Jessicou Foxovou, jej sestrou Noemi a Kate Eckhardtovou bola jediná hliadka v najlepšej desiatke s chybou. Napriek tomu triumfovala len o 29 stotín pred druhým Španielskom s jednou chybou. Tretie skončili domáce "obojživelníčky" Mallory Franklinová, Kimberley Woodsová a Ellis Millerová tak získali v utorok už druhú medailu – zlaté boli v kanoistickej hliadke. V kajaku stratili 40 stotín a zaznamenali dve chyby.  

Dominik Kružliak.
Smoliar roka! Najprv vyhadzov, potom prvý zápas za Košice a napokon TOTO Zobraziť článok

Zo slovenskej hliadky sa trápili najmä Haššová a Stanovská. Výrazne zaostali za Mintálovou, keď spomalili na náročnom úseku červenej osmičky a deviatky, kde obe pretekárky stiahol prúd. Na ich vrub išli aj všetky štyri chyby.

Majstrovstvá sveta – hliadky:

3xK1:

muži: 1. Česko (Jiřím Prskavec, Vítom Přindišom, Jakub Krejčí) 91,76 s (0), 2. Francúzsko (Boris Neveu, Titouan Castryck, Benjamin Renia) +1,23 (0), 3. Poľsko (Mateusz Polaczyk,  Michal Pasiut, Dariusz Popiela) +3,47 (2), 4. Taliansko +6,41 (2), 5. SLOVENSKO (Jakub GRIGAR, Martin HALČIN, Adam GONŠENICA) +6,46 (2), 6. Slovinsko +6,94 (2)

ženy: 1. Austrália (Jessica Foxová, Noemie Foxová, Kate Eckhardtová) 108,62 s (0), 2. Španielsko (Maialen Chourrautová, Laia Sorribesová, Olatz Arreguiová) +0,29 (2), 3. Veľká Británia (Mallory Franklinová, Kimberley Woodsová, Ellis Millerová) +0,40 (4), 4. Česko +1,39 (2), 5. Slovinsko +3,87 (2), 6. Francúzsko +4,45 (2), ...11. SLOVENSKO (Eliška MINTÁLOVÁ, Michaela HAŠŠOVÁ, Soňa STANOVSKÁ) +13,90 (8)

3xC1:

muži: 1. Francúzsko (Nicolas Gestin, Jules Bernardet, Lucas Roisin) 99,17 (0), 2. Veľká Británia (Adam Burgess, Ryan Westley, James Kettle) +0,03 (0), 3. Taliansko (Roberto Colazingari, Raffaello Ivaldi, Paolo Ceccon) +1,14 (0), 4. Slovinsko +2,29 (0), 5. SLOVENSKO (Alexander SLAFKOVSKÝ, Marko MIRGORODSKÝ, Matej BEŇUŠ) +2,96 (2), 6. Nemecko +3,59 (2)

ženy: 1. Veľká Británia (Mallory Franklinová, Kimberley Woodsová, Ellis Millerová) 112,45 (0), 2. Česko (Gabriela Satková, Tereza Fišerová, Tereza Kneblová) +2,10 (0), 3. Slovinsko (Eva Alina Hočevarová, Alja Kozorogová, Lea Novaková) +2,87 (2), 4. Španielsko +3,17 (2), 5. SLOVENSKO (Soňa STANOVSKÁ, Zuzana PAŇKOVÁ, Emanuela LUKNÁROVÁ) (6) +8,25, 6. Nemecko +9,98 (4)

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});