Cavagna víťazom Okolo Slovenska: A kto bol najlepším Slovákom?

Francúzsky cyklista Remi Cavagna sa stal celkovým víťazom 67. ročníka pretekov Okolo Slovenska. Jazdec tímu Soudal QuickStep si obliekol ...
  • Zdroj: TASR - František Iván

Francúzsky cyklista Remi Cavagna sa stal celkovým víťazom 67. ročníka pretekov Okolo Slovenska. Jazdec tímu Soudal QuickStep si obliekol žltý dres po úvodnej etape a udržal si ho až do cieľa v Púchove. Záverečnú piatu etapu vyhral Dán Kasper Asgreen taktiež z tímu Soudal QuickStep.

FOTOGALÉRIA: Okolo Slovenska

Belgickej stajni vyšiel záverečný deň vynikajúco, keď ovládla celé pódium. Druhý skončil Bert van Lerberghe a tretí Tim Merlier, ktorý vyhral bodovaciu súťaž. Pretekári QuickStepu získali celkový triumf piatykrát z uplynulých šiestich ročníkov, ich hegemóniu narušil iba Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) v roku 2021. Dvadsaťosemročný Cavagna si pripísal trináste víťazstvo v kariére.

Nedeľňajšia etapa merala 183,5 km a viedla z Hlohovca do Púchova. Na trase boli tri vrchárske a dve šprintérske prémie. Od úvodu sa útočilo a únik dňa sa vytvoril po siedmich kilometroch, keď sa odtrhli Charles Quarterman (Corratec), Jasper Haest (VolkerWessels) a Aaskov Jeppe Pallesen (HRE Mazowsze Serce Polski). Onedlho si vytvorili trojminútový náskok pred pelotónom, ktorý viedli pretekári QuickStepu. Tí postupne sťahovali stratu a 90 km pred cieľom mal balík manko už len minútu a pol.

Majster SR Matúš Štoček patrí medzi najlepších Slovákov v pelotóne.
O čo všetko sa bojuje na Okolo Slovenska? Finančné odmeny sú nanašich pretekoch skromné Zobraziť článok

Trojica z úniku zbierala všetky body na vrchárskych prémiách, no bodkovaný dres si Milan Vader z Jumba zabezpečil už v sobotu. Asi 45 km pred cieľom mal defekt Matúš Štoček, ale rýchlo sa vrátil do skupiny. Pelotón medzitým stiahol manko na minimum a 21 km pred páskou dostihol trojicu. K hromadnému finišu nakoniec neprišlo, keďže Asgreenovi vyšiel únik asi 300 metrov pred cieľom a vyhral o dve sekundy pred pelotónom. Na pódiu ho doplnili tímoví kolegovia van Lerberghe a Merlier a spečatili tak víťazný deň QuickStepu.

Za najbojovnejšieho pretekára etapy vyhlásili Haesta, najbojovnejším jazdcom 67. ročníka sa stal Thibaut Pinot (Groupama - FDJ). Najlepším pretekárom do 23 rokov je Američan Colby Simmons (Jumbo-Visma) a najlepší Slovák v pelotóne bol Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica).       

víťazi jednotlivých súťaží:
celkový víťaz: Remi Cavagna (Fr./Soudal QuickStep)
bodovacia súťaž: Tim Merlier (Belg./Soudal QuickStep)
vrchárska súťaž: Milan Vader (Hol./Jumbo-Visma)
najlepší pretekár do 23 rokov: Colby Simmons (USA/Jumbo-Visma)
najlepší Slovák: Lukáš Kubiš (SR/Dukla Banská Bystrica)
najbojovnejší jazdec pretekov: Thibaut Pinot (Fr./Groupama-FDJ)

výsledky 5. etapy (Hlohovec - Púchov, 183,5 km):
1. Kasper Asgreen (Dán./Soudal QuickStep) 4:03:35 h, 2. Bert van Lerberghe (Belg./Soudal QuickStep) +2 s, 3. Tim Merlier (Belg./Soudal QuickStep), 4. Iuri Leitao (Port./Caja Rural-Seguros RGA), 5. Mirco Maestri (Tal./EOLO-Kometa), 6. Luca Colnaghi (Tal./Green Project-Bardiani CSF-Faizanè), 7. Colby Simmons (USA/Jumbo-Visma), 8. Stanislaw Aniolkowski (Poľ./Human Powered Health), 9. Alberto Bruttomesso (Tal./Cycling Team Friuli ASD), 10. Cees Bol (Hol./Astana Qazaqstan) všetci rovnaký čas

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});