Dokázal nahnevať aj Cruyffa: Medailista a bývalý reprezentant oslavuje krásne jubileum

Slovenský rodák Ján Geleta, ktorý 13. septembra oslávi osemdesiate narodeniny, patril mnoho rokov k oporám pražskej Dukly, s ktorou v ...
  • Zdroj: Archív/SOŠM

Slovenský rodák Ján Geleta, ktorý 13. septembra oslávi osemdesiate narodeniny, patril mnoho rokov k oporám pražskej Dukly, s ktorou v rokoch 1964 a 1966 získal dva majstrovské tituly a zahral si o Pohár majstrov európskych krajín.

Mrštný záložník sa uplatnil tiež v československej reprezentácii, s ktorou dosiahol na striebornú olympijskú medailu v Tokiu 1964. Práve tú, spolu so ziskom titulu Futbalista roka v roku 1967, považuje Geleta za vrchol svojej kariéry. V roku 1964 vyhral Americký pohár, je tiež trojnásobným víťazom Česko-slovenského pohára v rokoch 1965, 1966 a 1969.

Futbalista, ktorý si vo svojej dobe naplno užíval život a pokuty za flámovanie mu často zobrali väčšinu výplaty, je pritom cez víťazstvo v treťom ročníku prestížnej ankety dnes trochu zabudnutý. "Predo mnou bol Masopust a po mne Viktor, asi som tam niekde zostal v tieni," povedal. Berie to ale s nadhľadom.

Rodák z Malých Chlievan na Slovensku sa vyučil za obuvníka, po začiatkoch vo futbalovom klube v Partizánskom narukoval v roku 1962 na vojnu a dostal sa do Dukly Praha. Tu strávil celú dospelú futbalovú kariéru, len úplne poslednú sezónu hral za Motorlet. Od konca vojny žije v Čechách.

Na archívnej snímke hráči Kosova.
Kosovo je Srbsko, provokovali rumunskí fanúšikovia: Hostia odmietli hrať Zobraziť článok

Za seniorskú reprezentáciu nastúpil Geleta v 19 zápasoch a dal dva góly, v pamäti zostáva priateľské stretnutie proti Holandsku v novembri 1966 v Amsterdame. Geleta vtedy prispel gólom k československému víťazstvu 2:1, ktoré neuniesol mladučký Johan Cruyff, vylúčený za urážku rozhodcu.

Po skončení kariéry zostal Geleta ako úradník v armáde a mnoho rokov hral za starú gardu. Skúšal aj podnikať, jeho zmiešaný tovar ale v konkurencii supermarketov nevydržal. Dnes spokojne žije na chalupe v Křivsoudovee pri Vlašime: "V roku 2000 som ušiel z Prahy na dedinu. Mal som strach, že ma zrazí električka," smial sa v jednom rozhovore.

Radosť Dávida po expresnom góle.
Hancko vletel do dejín gólom za 9 sekúnd! TOP 10 najrýchlejších repre gólov Zobraziť článok

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});