Nemeckí basketbalisti to dokázali: Po historickom turnaji sú novými majstrami sveta

Basketbalisti Nemecka sa prvýkrát v histórii stali majstrami sveta. V nedeľnom finále vo filipínskom meste Pasay zdolali Srbov 83:77. ...

Basketbalisti Nemecka sa prvýkrát v histórii stali majstrami sveta. V nedeľnom finále vo filipínskom meste Pasay zdolali Srbov 83:77. Šampionátom dokázali prejsť bez prehry.

FOTOGALÉRIA: Finále MS v basketbale: Nemecko - Srbsko

Duel priniesol od úvodu vyrovnanú partiu. Srbi viedli v prvom polčase maximálne o päť bodov, Nemci o dva a do šatní odchádzali za vyrovnaného stavu (47:47). Po zmene strán sa Srbom prestalo dariť v útoku a tretiu štvrtinu prehrali 10:22. V záverečnej štvrtine ešte Srbi zabojovali, ale otočiť duel sa im už nepodarilo, hoci Marko Gudurič mal v poslednej minúte voľnú trojku z rohu na vyrovnanie stavu.

Ťahúňom Nemcov bol opäť Dennis Schröder. Rozohrávač, ktorý odchádza z Los Angeles Lakers do Toronta Raptors, zaznamenal 28 bodov. Franz Wagner pridal 19. Najlepším strelcom Srbov bol z pozície náhradníka Aleksa Avramovič, ktorý dal 21 bodov. Bogdan Bogdanovič pridal 17.

Novak Djokovič sa na US Open stal prvým semifinalistom.
Djokovič sa modlí za krajana: Srbský basketbalista Boriša Simanič prišiel na MS o obličku Zobraziť článok

Kanaďania prvýkrát v histórii vybojovali na majstrovstvách sveta cenný kov. V súboji o bronz zdolali Američanov 127:118 po predĺžení. USA nezískali medailu na druhom svetovom šampionáte za sebou.

Kanaďania udávali tón duelu prvé tri štvrtiny. Na konci prvej desaťminútovky mali už 12-bodový odstup (34:22) a ešte do záverečnej štvrtiny vstúpili s náskokom deviatich bodov (91:82). Američania však vo štvrtej štvrtine dokázali duel vyrovnať, o čo sa v dramatickom závere riadneho hracieho času postaral Mikal Bridges. Krídelník Brooklynu za stavu 107:111 štyri sekundy pred klaksónom hádzal trestné hody. Prvý premenil, druhý takticky nie, vlastnú strelu si doskočil a z otočky spoza trojkového oblúka z rohu vyrovnal.

Kanaďanov tento moment nezlomil. Naopak, predĺženie ovládli. Ich najlepším strelcom bol krídelník Dillon Brooks. Od budúcej sezóny hráč Houstonu Rockets premenil 7 z 8 trojok a nazbieral 39 bodov. Shai Gilgeous-Alexander ho doplnil 31 bodmi a 12 asistenciami. V drese USA dal Anthony Edwards 24 bodov, Austin Reaves pridal 23.