Max Verstappen nedal konkurencii opäť žiadnu šancu: Dosiahol už ôsmy triumf v sérii!

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Belgicka, dvanástom podujatí seriálu MS F1.
  • Zdroj: TASR/AP

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Belgicka, dvanástom podujatí seriálu MS F1.

Bol to pre neho ôsmy triumf za sebou, desiaty v sezóne, čím potvrdil dominanciu v prebiehajúcom ročníku. Pre Red Bull to bolo 13. víťazstvo v sérii, ktorým navýšil vlastný rekord. Druhý finišoval Verstappenov tímový kolega Mexičan Sergio Perez, tretí skončil držiteľ pole position Monačan Charles Leclerc na Ferrari.

FOTOGALÉRIA: Max Verstappen nedal konkurencii opäť žiadnu šancu

Verstappen dosiahol 45. víťazstvo v kariére, tretie v Belgicku a suverénne vedie seriál MS F1. Tohtosezónnu dominanciu potvrdil aj jeho tím Red Bull, ktorý triumfoval vo všetkých doterajších pretekoch sezóny, keďže popri deviatich víťazstvách Vestappena vybojoval ďalšie dve jeho tímový kolega Perez. V súčte so záverečnými pretekmi sezóny 2022 dosiahol Red Bull 13 výhier, čím vylepšil vlastný rekord spred týždňa.

Leclerc si na úvodných metroch postrážil pole position, ale na dlhej rovinke nestačil na Pereza, ktorý mal výrazne vyššiu rýchlosť. Piastri odštartoval z 5. miesta a so snahou nadviazať na nedávne úspešné výsledky (štvrté a piate miesto), no už v prvom kole si poškodil predné krídlo a preteky sa pre neho skončili. Poškodený monopost mal od aj Sainz po kontakte s Piastrim. Podľa tímu prišiel o päť percent aerodynamického balansu, pričom neexistovala možnosť vyriešiť tento problém návštevou boxov. Rozhodol sa pokračovať v pretekoch, no rýchlo sa prepadával poradím.

Max Verstappen jednoznačne vedie šampionát F1.
Formula 1 patrí jednému mužovi: Belgický šprint ovládol Holanďan Verstappen Zobraziť článok

Líder šampionátu Verstappen odštartoval pre výmenu prevodovky zo 6. miesta, ale podľa očakávaní sa od úvodu posúval do čela. Dostal sa cez najbližších konkurentov a na rovinke si bez problémov poradil aj s Leclercom. Od 9. kola sa zaradil za lídra Pereza.

Z dvojice Red Bullov prezul ako prvý Perez, no v boxoch sa zdržal dlhšie než plánoval, čo zdanlivo zahralo do karát Verstappenovi. Ten prezul v ďalšom kole, ale po návrate sa aj tak zaradil za Pereza. K výmene na čele napokon došlo v 17. kole, keď Holanďan manévrom potešil tisícky svojich priaznivcov na tribúnach. V 25. kole sa skončilo trápenie Sainza, ktorý odstúpil z pretekov. O štyri kolá prezul Leclerc a tesne sa stihol na trať vrátiť na tretej pozícii pred už prezutého Hamiltona. Poradie Verstappen - Perez - Leclerc napokon vydržalo až do konca. V predposlednom kole prezul Hamilton v snahe získať bod navyše za najrýchlejšie kolo a napokon sa mu to aj podarilo.

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});