Charlanová po diskvalifikácii na MS: Nikdy si nepodám ruku s Ruskami

Ukrajinská šermiarka Oľha Charlanová (32) po vylúčení zo súťaže v šabli na MS v Miláne zdôraznila, že si nikdy nepodá ruku s ruskými ...
  • Zdroj: TASR/AP

Ukrajinská šermiarka Oľha Charlanová (32) po vylúčení zo súťaže v šabli na MS v Miláne zdôraznila, že si nikdy nepodá ruku s ruskými športovcami.

FOTOGALÉRIA: Olha Charlanová

Štvornásobná majsterka sveta z individuálnych súťaži pritom vyhrala nad Ruskou Annou Smirnovovou štartujúcou pod neutrálnou vlajkou 15:7.

Charlanová avizovala už deň pred súbojom, že súperke ruku nepodá. "My ukrajinskí športovci sme pripravení čeliť Rusom na športovisku, ale nikdy si s nimi nepodáme ruky," povedala pre AFP. Zároveň uviedla, že grécky prezident Medzinárodnej šermiarskej federácie (FIE) Emmanuel Katsiadakis ju ubezpečil, že "je možné", aby si po víťazstve nepodávali ruky a namiesto toho sa dotkli čepeľami.

Juraj dostal dres, kde sú podpisy jeho fanúšikov.
Útočník Montrealu Juraj Slafkovský pred novou sezónou hlási: Zhodil som pár kíl Zobraziť článok

"Myslela som si, že jeho slovo má váhu, ale zrejme nie. Táto federácia sa nikdy nezmení. Dúfam, že šermiarsky svet to pochopí. Nielen to, že niečo nie je v poriadku, ale že treba niečo urobiť, aby sa to zmenilo," skonštatovala Ukrajinka.

Diskvalifikácia Charlanovú vyradí z tímovej súťaže na MS, ktoré sú dvojnásobnou kvalifikáciou na OH 2024 v Paríži. "Viem, že som sa rozhodla správne. Je tu niečo dôležitejšie ako medaily - moja krajina a rodina. Podporuje ma veľa ľudí, od športovcov, celebrít a tiež od vojakov v prvej línii," uviedla.

Peter Sagan má za sebou svoju poslednú Tour de France.
Belgičania žasnú nad Petrom Saganom: Naozaj odjazdil Tour na TOMTO?! Zobraziť článok

Ukrajinské ministerstvo športu v stredu večer zmenilo pravidlo, podľa ktorého Ukrajinci nesmeli na turnajoch čeliť Rusom alebo Bielorusom, aj keď súťažili pod neutrálnou vlajkou. Podľa nového stanoviska je zakázané súťažiť už iba proti športovcom, ktorí Rusko alebo Bielorusko reprezentujú. Charlanová sa tak stala prvou šermiarkou, ktorá nastúpila proti ruskému alebo bieloruskému športovcovi od vlaňajšej invázie na Ukrajinu.

Podľa tenistky Jeliny Svitolinovej, ktorá rovnako odmieta podávať ruku ruským a bieloruským súperom, bolo rozhodnutie Charlanovej správne: "Ruská šermiarka ju vyprovokovala a Oľhu diskvalifikovali. Je to od šermiarskej federácie naozaj neúctivé."

Gent v prvom zápase proti Žiline potvrdil úlohu favorita.
Favorizovaný Gent v prvom zápase deklasoval Žilinu: V odvete pomôže jedine zázrak Zobraziť článok

Vylúčenie Charlanovej verejne odsúdil zástupca kancelárie ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak: "Rozhodnutie FIE zdiskreditovať legendárnu ukrajinskú šermiarku je manifestáciou úplného nedostatku empatie. Nepochopenie emocionálneho kontextu v tomto prípade je maximálne zahanbujúce."

K prípadu sa vyjadril aj Medzinárodný olympijský výbor (MOV). "Vyzývame medzinárodné športové federácie, aby pristúpili k situáciám, ktoré zahrňujú ukrajinských a neutrálnych športovcov, s nevyhnutnou mierou citlivosti. Naďalej vyjadrujeme plnú solidaritu ukrajinským športovcom," zverejnil MOV vo svojom stanovisku.

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});