Belgický cyklista Jasper Philipsen triumfoval aj v 7. etape a zaznamenal víťazný hetrik na 110. ročníku Tour de France.
Jazdec stajne Alpecin-Deceuninck bol opäť najsilnejší v záverečnom špurte a 169,9 km dlhú trasu z Mont-de-Marsanu do Bordeaux zvládol za 3:46:28 h.
Druhý finišoval Brit Mark Cavendish (Astana Qazaqstan) a tretí bol Eritrejčan Biniam Girmay (Intermarche- Circus-Wanty). Slovák Peter Sagan (TotalEnergies) skončil na 17. mieste. Na čele celkového poradia sa nič nezmenilo.
Piatková etapa bola šitá na mieru šprintérom a podľa toho sa aj vyvíjala. Na 169,9 km bolo jediné stúpanie najnižšej štvrtej kategórie a záverečných 40 km sa išlo po úplnej rovine.
Po úvodných pokusoch sa dokázal odpútať iba Simon Guglielmi (Arkea-Samsic) a keďže išiel na čele sám, pelotón mu dovolil náskok až vyše šesť minút. Sťahovať ho začali až po 60 km. Guglielmi bol prvý na rýchlostnej prémii a po nej sa k nemu v úniku pridali krajania Nans Peters (AG2R-Citroën) a Pierre Latour (TotalEnergies). Špurt pelotónu vyhral Girmay, Sagan o body nebojoval.
Trojica spolupracovala až po jediný kopec necelých 50 km pred cieľom, keď už nestačil Guglielmi a ukončil svoje účinkovanie v úniku. Peters s Latourom si udržiavali približne minútový náskok a ten si priniesli aj do záverečných 20 km. O desať km neskôr mali stále k dobru 30 sekúnd, no šprintérske tímy mali situáciu pod kontrolou a nedovolili drámu.
Dvojicu v úniku pohltili ešte pred vstupom do Bordeaux. Tam sa dostali po moste cez rieku Garonnu, kde sa strhol boj o pozície na čele. Cesta bola v tom mieste veľmi úzka a pelotón tak pred koncom nezvykle znížil tempo. Z mostu zišli na prvej pozícii pretekári Alpecinu-Deceuninck s Mathieuom van der Poelom a favoritom Philipsenom. Ten si musel ešte "nasať" Marka Cavendisha, ale v závere bol opäť najsilnejší zo všetkých a zaznamenal tak víťazný hetrik.
"Je to hlavne tímový úspech, bez kolegov by som to nedokázal, takže som veľmi pyšný, ako spolupracujeme a ako sa dokážeme nájsť. To vedie k nášmu úspechu. Na posledných troch kilometroch sme boli na dobrých pozíciách, Sören Kragh Andersen odviedol skvelú prácu a Mathieu išiel hneď za ním. Ja som sa nemusel nikam naháňať a nič zachraňovať. Je to pre nás snová Tour a verím, že pridáme ďalšie víťazstvá. Myslím si, že teraz už máme za úlohu aj doviezť zelený dres až do Paríža. No je to dlhá a ťažká Tour, tak uvidíme," povedal víťaz v prvom televíznom rozhovore.
Cavendish finišoval na druhom mieste a ušiel mu tak 35. triumf v kariére, ktorým by sa osamostatnil na čele historických tabuliek Tour a prekonal by legendárneho Belgičana Eddyho Merckxa. "Cavendish bol dnes veľmi silný. Veľmi rád by som ho videl vyhrať, to asi všetci, a tak verím, že to bude skúšať ďalej," uviedol Philipsen.
Sagan sa nezapojil do boja o víťazstvo ani v tretej šprintérskej etape, i keď sa v závere držal vpredu. "Bol tam nájazd na viadukt, potom sa išlo cez most a nikomu veľmi nezostali nohy. Tým, že som bojoval o pozíciu, tak to už v závere nevydalo. Cavendish tu už vyhral v roku 2010. Škoda, mohol mať rekord, ale ešte sú nejaké šprintérske etapy. Jedna je aj zajtra, bude to pokus o reparát. Je dlhšia, má 200 km, uvidíme, ako bude fúkať a aký bude deň," povedal Sagan pre RTVS.
V sobotu je na programe 200,7 km dlhá trasa z Libourne do Limoges. Prvá polovica je po rovine, v druhej sa profil zdvihne a na pretekárov čakajú tri krátke, ale prudké stúpania. Do mierneho kopca je aj posledný kilometer. O triumf tak môžu zabojovať únik, klasikári, no i odolnejší šprintéri.