Smolná rozlúčka Petra Sagana: V cieli spadol a nezvíťazil!

Matúš Štoček získal svoj premiérový titul majstra Slovenska v cestnej cyklistike v pretekoch jednotlivcov.
  • Zdroj: Ivan Kováč

Matúš Štoček získal svoj premiérový titul majstra Slovenska v cestnej cyklistike v pretekoch jednotlivcov.

FOTOGALÉRIA: Peter Sagan

Na nedeľnom spoločnom šampionáte SR a ČR v Tlmačoch triumfoval v záverečnom špurte pred obhajcom prvenstva z predchádzajúcich dvoch ročníkov Petrom Saganom, ktorý po prejazde cieľom spadol. Tretí skončil Lukáš Kubiš.

Pre Sagana (TotalEnergies) to bol posledný štart na národnom šampionáte, keďže po tejto sezóne ukončí profesionálnu kariéru na ceste. Na budúci rok by sa chcel predstaviť v horskej cyklistike na OH v Paríži.

Víťazný Štoček ukončil od roku 2011 trvajúcu hegemóniu Saganovcov na MSR - osemkrát ich vyhral Peter (2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2018, 2021 a 2022) a štyrikrát Juraj (2016, 2017, 2019 a 2020). Juraj Sagan už svoju aktívnu kariéru ukončil.

Štoček (ATT Investments) zaznamenal v Tlmačoch zlaté double, keď predtým triumfoval aj v časovke elite. "Vedel som, že nemám zrýchlenie, preto som musel začať špurtovať skôr ako Peťo Sagan, približne 300 metrov od cieľa. Bol som za ním o dve miesta. Potom sa išlo naplno až na cieľovú pásku. Som plný emócií a som šťastný, že sa mi podarilo zvíťaziť prvýkrát v elitnej kategórii," uviedol v cieli Štoček.

Sagan dosiahol doteraz posledné víťazstvo na predchádzajúcom národnom šampionáte 26. júna minulého roka v českom stredisku Mladá Vožice. Od budúcej soboty čaká trojnásobného majstra sveta derniéra na Tour de France, kde získal sedemkrát zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže.

Chris Froome bude chýbať na Tour de France 2023.
Tour de France bez štvornásobného víťaza: Nenominoval ho tím! Zobraziť článok

V nedeľu čakalo na jazdcov sedem okruhov s dĺžkou 32,8 km v okolí Tlmáč. Okrem Sagana bolo na štarte 43 slovenských pretekárov, na českej strane obhajoval titul Matěj Zahálka (Elkov-Kasper). Diváci boli už v úvodnej časti svedkami viacerých pádov i snahy o úniky, výraznejší sa podaril až v treťom okruhu dvojici Richard Habermann (Sparta Praha) a Viktor Padělek (Favorit Brno), ktorí mali po 80 km k dobru 3:30 min na pelotón. Ich náskok sa potom zmenšoval a v polovici trate sa pole jazdcov rozdelilo na tri skupiny, keďže dvojicu v úniku rozšírilo viacero ďalších pretekárov.

Ataky z balíka pokračovali, do ďalšieho úniku sa dostali českí jazdci Jan Lukeš (Elkov-Kasper) a Martin Voltr (RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol). Ich náskok narástol na viac ako dve minúty, pelotón však kontroloval situáciu a na jeho čele sa objavovali aj slovenskí favoriti Peter Sagan a Matúš Štoček (ATT Invemstments). Únik skončil v predposlednom kole, vpredu sa onedlho ocitla ďalšia trojčlenná skupina Michael Boroš (Elkov-Kasper), Daniel Turek (ATT Investments) a Michael Kukrle (Felbermayr Simplon Wels), no aj ich konkurenti dostihli.

Žiadny z atakov v záverečnom siedmom kole už nebol úspešný a tak sa rozhodovalo v hromadnom špurte. V ňom Štoček tesne predstihol Sagana, s ktorým skončil po kolízii na zemi aj Čech Pavel Bittner. Tretí zo Slovákov bol v cieli Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica), český titul vybojoval Matthias Vacek (Trek-Segafredo).

MSR v cestnej cyklistike - Tlmače
elite muži (227,9 km):
1. Matúš Štoček (ATT Investments) 4:52:03 h, 2. Peter Sagan (TotalEnergies), 3. Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica), 4. Simon Nagy (Dukla Banská Bystrica), 5. Marek        Čanecký (RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol), 6. Andrej Líška (RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol), 7. Christian Haas (RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol), 8. Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín), 9. Samuel Tuka (Dukla Banská Bystrica), 10. Jakub Galovič (Dukla Banská Bystrica) všetci čas ako víťaz

Na rozlúčku so Saganom chce 10-tisíc fanúšikov: Prvá výhra po roku? Zobraziť článok

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});