Musíte byť z kategórie skôr narodených, aby ste si pamätali na cyklistický ošiaľ, o ktorý sa v našich končinách rok čo rok starali Preteky mieru. Dá sa to porovnať s tým, čo zažívame v súčasnosti vďaka Petrovi Saganovi počas Tour de France.
Legendárne etapové cyklistické preteky sa zrodili pred 75 rokmi 1. mája 1948 a rýchlo dostali prezývku Tour Východu. Rovnomennú výstavu ako pripomienku tohto jubilea si záujemcovia môžu pozrieť v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu (SOŠM) v bratislavskom Dome športu až do konca augusta.
Keď sa u nás povie Tour de France, každému zíde na um meno Peter Sagan. Keď sa povie Preteky mieru, je tým menom Kamil Haťapka, ktorý patrí medzi našich najúspešnejších trénerov nielen na cyklistických MS, ale aj na Pretekoch mieru.
„Bolo to výnimočné športovo-spoločenské podujatie. Štartovať na nich bola česť pre každého pretekára a vidieť ich zážitok pre všetkých fanúšikov. Organizátorské štáty sa chceli predviesť v čo najlepšom svetle. Pred pretekmi sa opravili cesty, kadiaľ mal ísť pelotón, postavili sa nadjazdy či podjazdy, aby sa nemusela upraviť železničná doprava, rekonštruovali sa cieľové štadióny. Dnes to znie neuveriteľne, ale o Preteky mieru bol taký záujem, že v deň príjazdu pelotónu do etapového mesta sa v úradoch či fabrikách často upravoval pracovný čas – aby diváci neutekali z práce...,“ zaspomínal si dnes 91-ročný Kamil Haťapka.
Dodal aj svoju „naj“ spomienku na Tour Východu: „Najradšej si spomínam na rok 1972, keď sme mali naozaj skvelý tím. Až do poslednej etapy vo vyrovnaných pretekoch nebolo nič jasné. Vlastimil Moravec si vďaka podpore celého kolektívu, najmä Slováka Dušana Zemana, udržal dvojsekundový náskok a na vypredaný stotisícový štadión vo Varšave prišiel do cieľa v žltom tričku víťaza.“
Podujatie používalo štyri názvy Preteky mieru, Závod míru, Friedensfahrt a Wyścig pokóju, no svet poznal aj francúzsku verziu názvu, Course de la Paix, keďže francúzština bola úradným jazykom Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI), ktorá preteky zastrešovala.
Čo všetko môžete vidieť na výstave? Kurátor výstavy Viliam Karácsony zo Slovenského olympijského a športového múzea vyzdvihol dobové fotografie, bicykle, dresy, prilby, trofeje a filatelistické exponáty, všetky spojené s podujatím, ktorého symbolom sa stala Picassova holubica mieru. Viacero v exponátov vlastní múzeum už roky - tie najstaršie sa viažu k prvým veľkým legendám Janovi Veselému a Vlastimilovi Ružičkovi.