Slovenky v Ľubľane nesklamali, Suja považuje za dôležité nasadzovanie v žreboch

Prehrou 69:79 sa pre basketbalistky Slovenska skončilo účinkovanie na majstrovstvách Európy v Slovinsku a Izraeli, v play off o účasť ...
  • Zdroj: TASR/Martin Baumann

Prehrou 69:79 sa pre basketbalistky Slovenska skončilo účinkovanie na majstrovstvách Európy v Slovinsku a Izraeli, v play off o účasť vo štvrťfinále bolo nad ich sily Nemecko.

FOTOGALÉRIA: Slovenské basketbalistky

Konečné 12. miesto je z pohľadu náročnosti súperov na šampionáte vnímané v rámci slovenského tímu pozitívne.

Vysoká nemecká zostava a ich strelecký potenciál bol pre výber trénera Juraja Suju priveľkým sústom. V prvom polčase to so šancami na postup vyzeralo dosť reálne, ale po prestávke sa potvrdila kvalita súpera.

"Nevidela som takýto tím, prišli sme na ihrisko a nevedeli sme si nájsť naše súboje, kto bol podkošový, kto bol krídlo. Ja som nízky podkošový hráč, ale všetky boli skoro vyššie odo mňa na mojom poste. Nemecko môže byť budúcnosť v európskom basketbale, ak budú takto pracovať, tak to môžu dotiahnuť ďaleko," myslí si Sabína Oroszová, reprezentantka Slovenska.

Vedúci slovenskej výpravy Roman Buček.
Krakov a ďalších desať poľských miest hostia tretie Európske hry: V hre medaily, ale najmä olympijské miestenky Zobraziť článok

Pozitívom bolo, že aj pri 18-bodovom manku sa spolu so spoluhráčkami nevzdali a ešte v koncovke vykresali nádej na pokračovanie v ľubľanskej hale Stožice. "Nemajú až tak skúsenosti, je to relatívne mladý tím, ale budú ešte lepší. Majú neskutočný balans, vnútornú hru, streľbu za tri body. Myslím si, že takmer 70 bodov v našom podaní je proti takémuto družstvu dobrý výsledok. Škoda, že sa nám ich niekoľkokrát nepodarilo zastaviť v protiútoku, z ktorého sme dostali ľahký kôš. Bola tam šanca. Ako tréner som sa nestretol s takouto presilou," zhodnotil súpera pre TASR reprezentačný tréner Juraj Suja.

Na snímke slovenské basketbalistky reagujú po prehre 69:79 v zápase play-off o postup do štvrťfinále Slovensko - Nemecko.
Slovenky ďalšiu senzáciu nedokonali, na šampionáte končia Zobraziť článok

Slovenky odchádzali z palubovky so vztýčenou hlavou, už skôr sa rozlúčili s účinkovaním na ME renkingovo vyššie postavené tímy ako napríklad Turecko, alebo Slovinsko. "Myslím si, že sme odohrali dobrý šampionát. Dostali sme sa z dvoch prehier v úvode, vyhrali fantastickým výkonom nad Tureckom. Proti Nemecku sme tiež odohrali dobre stretnutie, ale bohužiaľ, bolo nad naše sily. Uhrali sme však lepší šampionát, ako každý od nás očakával, takže môže vládnuť spokojnosť. Pozitívom bolo, že sme sa nikdy nevzdali a bojovali sme, aj keď to nebolo jednoduché a sily možno nestačili. Negatívom bolo možno, že sme niekedy nerobili tie veci, na ktorých sme boli dohodnutí. Každý dal ale do toho všetko," vyjadrila sa kapitánka slovenského tímu Barbora Wrzesiňská.

Práve postup zo skupinovej fázy ME 2023 zároveň vytvára dobré predpoklady pri nasadení do ďalšieho kvalifikačného cyklu. Či bude pri tom súčasný realizačný tím, sa uvidí v dohľadnej budúcnosti. "Bolo tam množstvo pozitívnych a negatívnych vecí, za štyri a pol roka sme sa spolu vyvíjali ako ľudia a družstvo sa postupne obmieňalo, jadro však zostávalo. Mnoho pozitívnych emócií, oba postupy na ME boli super. Prvý prišiel v poslednom zápase, v ktorom sme museli zdolať Holandsko o 10 bodov a vyhrali sme o 11. Teraz bolo fajn zdolať Turecko, vydýchli sme si po druhom postupe na ME. Ľudia na Slovensku to berú ako samozrejmosť, čo na nás vytvára tlak. Slovensko bude naďalej nasadzované z prvých dvoch košov, čo je veľmi dôležité pri šanciach zahrať si na ME. Ja som vďačný, že som tu toto obdobie mohol byť, pretože pre trénera je najviac, keď môže koučovať reprezentáciu. Ďakujem ľuďom za možnosť, že som tu mohol byť a dúfam, že som ich nesklamal," neskrýval Suja pozitíva z pôsobenia na lavičke Slovenska.

(ilustračné foto)
Bolestivá rana pre československý šport: Zomrela držiteľka († 71) juniorského rekordu Zobraziť článok

Podstatnou informáciou je, že aj v nasledujúcom období sa hráčske jadro reprezentačného kolektívu výrazne nezmení. "Stále máme potenciál, sme v dobrých rokoch. Najstaršia má 30 rokov, takže to je ešte mladica. Verím, že takto budeme pokračovať aj naďalej. Dúfam, že v kvalifikácii dostaneme dobré tímy a opäť bude šanca postúpiť na ME,“ dodala na záver Wrzesiňská.

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});