Bývalá svetová jednotka čelí ďalším obvineniam: Poškodili moje meno, tvrdí

Niekdajšia jednotka ženského tenisového rebríčka WTA Rumunka Simona Halepová čelí ďalšiemu vyšetrovaniu Medzinárodnej agentúry pre integritu ...
  • Zdroj: Northfoto

Niekdajšia jednotka ženského tenisového rebríčka WTA Rumunka Simona Halepová čelí ďalšiemu vyšetrovaniu Medzinárodnej agentúry pre integritu tenisu (ITIA), tentoraz pre nezrovnalosti v biologickom pase.

FOTOGALÉRIA: Simona Halepová

Tridsaťjedenročná víťazka grandslamových turnajov Wimbledon aj Roland Garros má od októbra 2022 predbežne zastavenú činnosť pre pozitívny dopingový nález počas vlaňajšieho US Open v New Yorku.

V tele Rumunky testy odhalili zakázaný inhibítor roxadustat, ktorý prispieva ku zvýšeniu produkcie erytropoetínu (EPO) a stimuluje produkciu hemoglobínu a červených krviniek. Používa sa pri liečbe anémie spôsobenej chronickým ochorením obličiek.

Panel expertov ITIA po nedávnom preskúmaní jej biologického pasu obvinil Halepovú z druhého porušenia antidopingových pravidiel, oba prípady sa vyšetrujú samostatne.

"Rozumieme tomu, že druhé obvinenie ešte viac komplikuje už dovtedy ostro sledovanú situáciu. Od začiatku tohto procesu, tak ako pri iných prípadoch, pristupujeme ku slečne Halepovej s empatiou, komunikujeme efektívne a včas ju o všetkom informujeme," vyhlásila Nicole Sapsteadová, ktorá v ITIA zastáva funkciu antidopingovej riaditeľky.

Simona Halepová od začiatku popiera, že vedome užila zakázanú látku. "Zažívam najhoršiu nočnú moru v živote. ITIA poškodila moje meno najhorším možným spôsobom a je odhodlaná dokázať moju vinu, aj keď ja som nikdy ani len neuvažovala o užití inhibítora. Som obeťou kontaminovanej stravy a vždy som bola proti akejkoľvek forme podvádzania. Teším sa na to, ako sa konečne budem môcť obhájiť na vypočúvaní koncom mája," napísala Rumunka na svojom twitteri.

Halepová na US Open 2022 vypadla už v 1. kole dvojhry žien, v ktorom ako nasadená sedmička nestačila na ukrajinskú kvalifikantku Dariu Snigurovú. Od uvedeného zápasu si už nepripísala ďalší súťažný duel. Vzala si totiž pauzu, počas ktorej podstúpila operáciu nosa na zlepšenie dýchania. V singlovom rebríčku WTA jej momentálne patrí 30. miesto.

(ilustračné foto)
Spolupracoval so Štěpánkom či Kvitovou: Uznávaný český tréner († 58) si vzal život Zobraziť článok

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});