Peter Bondra prezradil, aký život vedie a kde vidí náš hokej: Fehérváryho si klub nepustí!

Na Slovensko v týchto dňoch zavítal Peter Bondra (55), ktorý ako bývalý hokejový útočník vynikal rýchlym korčuľovaním a patril k najúspešnejším ...
  • Zdroj: Dominika Körtvélyesiová

Na Slovensko v týchto dňoch zavítal Peter Bondra (55), ktorý ako bývalý hokejový útočník vynikal rýchlym korčuľovaním a patril k najúspešnejším zakončovateľom v NHL.

V zámorskej súťaži sa stal dokonca dvakrát najlepším strelcom (1995, 1998). Výraznou mierou pomohol slovenskej reprezentácii k zisku titulu majstra sveta v roku 2002. Vo finálovom stretnutí proti Rusku strelil v jeho závere rozhodujúci zlatý gól na 4:3. Denník Nový Čas oslovil hokejovú legendu v Banskej Bystrici na exhibičnom podujatí All Star.

FOTOGALÉRIA: Bondra na Slovensku prezradil, kde vidí náš hokej

Čomu sa momentálne v USA pracovne venujete? Vieme, že ste v štruktúrach klubu Washingtonu Capitals, aké sú vaše úlohy?

- Vo Washingtone som biznis developer, pracujem so sponzormi a robím pre klub nie až tak z hokejovej stránky, ale biznisovej. Mám aj druhú funkciu, som riaditeľom asociácie starších pánov Washingtonu, riadim túto asociáciu.

Washington po deviatich rokoch nepostúpil v NHL do play-off, čo bolo podľa vás príčinou?

- Je to naozaj dlhá doba. Mužstvo prechádza určitou obmenou. Musí určite omladnúť a musí aj zrýchliť, teda hráči musia hrať rýchlejšie a potrebujeme aj trénera, ktorého momentálne nemáme. Uvidíme, čo sa počas leta udeje. Ja pevne verím, že tím okolo Ovečkina sa omladí, bude rýchlejší, pravidelne sa dostane do play-off a zabojuje aj o Stanley Cup.

Slovenský hokejista Adam Ružička v drese Calgary Flames.
Adam Ružička má dôvod na radosť: Calgary sa po nevydarenej sezóne odhodlalo k veľkej zmene Zobraziť článok

Čo hovoríte na účinkovanie nášho obrancu Martina Fehérváryho?

- Je vynikajúci hokejista. Hlavne v minulej sezóne bol jedným z najstabilnejších hráčov Capitals. Povedal by som, že jeden z tých lepších, alebo najlepších v mužstve, podľa mňa v prvej trojke. Rastie hokejovo, je silnejší na ľade, korčuľuje a robí dobré veci. Z veľkej časti hasí aj problémy Carlsona, spoluhráča v obrane, takže je jedným z tých silnejších a stabilnejších obrancov vo Washingtone.

Martinovi sa zmluva skončila, myslíte si, že zostane v tomto klube?

- Určite áno. Capitals si Martina nepustia. To by musela prísť nejaká výmena, napríklad niekoľko hráčov, on by určite nebol príčinou tejto výmeny. Pevne verím, že ak chce klub omladzovať káder, tak si musí Fehérváryho nechať. V jeho prípade je totiž na čom stavať a v budúcnosti bude každou sezónou ešte lepší. Ja si myslím, že môže byť o pár rokov aj najlepším hráčom mužstva.

Michal Krištof patril k lídrom Slovenska na vlaňajších majstrovstvách sveta.
Nemožnosť reprezentovať ich neodradila: Ďalší dvaja Slováci budú pokračovať v ruskej KHL Zobraziť článok

Sledujete aj slovenský hokej?

- Samozrejme. Gratulujem aj osemnástke, hoci nezískala bronz, ale urobila nám veľkú radosť. Mládežnícky hokej ide dobrým smerom. Mužská reprezentácia sa pripravuje na majstrovstvá sveta a verím, že Miro Šatan so svojou skupinou dá dokopy správny tím, ktorý nám bude robiť radosť. Sledujem aj ligu, gratulujem Košiciam k titulu. Škoda, že som nestihol prísť skôr a byť na majstrovských oslavách a vidieť nejaký finálový zápas. Myslím si, že mesto, hráči v tíme, klub a všetci v ňom si to zaslúžili. Po dlhej dobe to mohli osláviť a ako viem, v Košiciach vedia oslavovať (smiech).

Práve v Košiciach ste začínali kariéru u mužov ešte vo vtedajšej československej lige, takže o to viac zrejme prajete titul tomuto klubu...

- Áno, štyri roky som tam odohral. Košice mi veľmi pomohli v mojom hokejovom raste. Sú tam dobrí ľudia a rád sa vraciam do Košíc, ak mám šancu a príležitosť v tomto meste byť.

Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan
Miroslav Šatan po MS 18: Generácia týchto hráčov je prísľubom do budúcna! Zobraziť článok

Ako často chodíte na ľad, zahráte si v súčasnosti ešte s nejakou partiou na ľade hokej?

- Veľmi nie. Ako sa začala pandémia, tak som asi dva a pol roka nebol na ľade. Až pred zhruba mesiacom som odohral jeden turnaj. Absolvoval som štyri mini zápasy počas jedného víkendu. A teraz som súčasťou exhibície v Banskej Bystrici po asi mesačnej pauze. Nemám už komu čo dokazovať, že na to mám, ale pre mňa je odmenou, ak mi niekto po zápase povie: fíha, tebe to ešte ide. Niekedy som bol odmeňovaný peniazmi a teraz je pre mňa odmenou, ak mi dá niekto kompliment, že by som ešte mohol hrať hokej. Viac sa teraz venujem môjmu hobby, a to je golf a piklebal, ktorý je asi momentálne najrýchlejšie rastúci šport v USA.

Vieme, že sa vášmu synovi Dávidovi narodilo prednedávnom dieťa, užívate si teda už aj chvíle s vnukom?

- Áno, môj stredný syn Dávid má syna, ktorý má skoro sedem mesiacov. A robí nám radosť. Dávid býva od mňa zhruba dve hodiny, ale sme v kontakte.

Ako vidíte šance slovenského reprezentačného tímu na blížiacich sa majstrovstvách sveta?

- Bude záležať na tom, akých hráčov vyskladáme do tímu. Viem, že niektorí kľúčoví hráči neprídu, ale to neprekáža. Myslím si, že v posledných rokoch kvalita na strane slovenských hráčov je. Uvidíme, ak budeme mať trošku šťastia a chalani zahrajú v správny čas, dajú sa vhodne dohromady, tak tímovým duchom vedia poraziť hocikoho.

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});