Poslanci Európskeho parlamentu naliehajú na UEFA: Vylúčenie Bieloruska z hry o ME!

Poslanci Európskeho parlamentu naliehajú na UEFA, aby vylúčila Bielorusko z kvalifikácie o postup na ME 2024
  • Zdroj: TASR/AP

Poslanci Európskeho parlamentu naliehajú na UEFA, aby vylúčila Bielorusko z kvalifikácie o postup na ME 2024

Viac ako stovka poslancov Európskeho parlamentu žiada Európsku futbalovú úniu (UEFA), aby zakázala štart národnému mužstvu Bieloruska v kvalifikácii o postup na budúcoročný kontinentálny šampionát v Nemecku. Poslanci z celého politického spektra v liste zaslanom prezidentovi UEFA Aleksandrovi Čeferinovi napísali, že bieloruský národný tím by nemal mať možnosť súťažiť z dôvodu hroznej ľudskoprávnej situácie v Bielorusku.

„V stávke nie sú len hodnoty UEFA, ale aj reputácia a imidž UEFA v demokratických spoločnostiach a medzinárodnom spoločenstve,“ uviedli európski zákonodarcovia. Tí v stredu uviedli, že sú znepokojení pokračujúcimi zásahmi v Bielorusku vrátane uväznenia laureátov Nobelovej ceny a novinárov a žiadajú ďalšie sankcie.

Poslanci odsúdili aj rozsudky s dlhoročnými trestami odňatia slobody vynesené v neprítomnosti voči bieloruskej opozičnej líderke Sviatlane Cichanovskej a ďalším osobám z Koordinačnej rady krajiny, ktorá pracovala na uľahčení demokratického odovzdania moci v Bielorusku po zmanipulovaných prezidentských voľbách v roku 2020. Európsky parlament žiada, aby všetkých nespravodlivo väznených oslobodili a odškodnili. Opätovne tiež dôrazne odsúdil účasť Bieloruska na ruskej agresii proti Ukrajine.

Rusko, ktoré je prakticky od rozpútania vojny na Ukrajine vylúčené zo súťaží UEFA a Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), má v Bielorusku svoje jednotky a zbrane. Tieto dve krajiny navyše pravidelne uskutočňujú spoločné cvičenia v rámci svojej vojenskej aliancie.

Bieloruské tímy nemôžu organizovať medzinárodné futbalové zápasy, musia hrať domáce duely na neutrálnej pôde a bez účasti fanúšikov. UEFA však minulý rok rozhodla, že umožní Bielorusku byť súčasťou žrebu kvalifikácie o postup na ME 2024, a to napriek tomu, že s tým Nemecko ako organizátorská krajina nesúhlasilo.

„Samotný fakt, že bieloruský národný tím bol súčasťou kvalifikácie ME, neskôr využije Lukašenko a jeho propagandistický tím, aby dokázal, že je v medzinárodnom spoločenstve dobre prijatý,“ napísali europoslanci v stredajšom liste. „Bola by to urážka obetí ruskej agresie na Ukrajine a všetkých Bielorusov, ktorí boli nútení utiecť zo svojej vlasti, ako aj tých, ktorí zostali v Bielorusku a teraz musia žiť v strachu a terore,“ dodali poslanci Európskeho parlamentu.

Odporúčame z TIVI.sk
 
});