Spravil revolúciu v skoku do výšky: Zomrel legendárny športovec a olympijský šampión († 76)

Vo veku 76 rokov zomrel v nedeľu skokan do výšky Dick Fosbury. Informáciu o úmrtí slávneho amerického atléta priniesla agentúra AFP.

Vo veku 76 rokov zomrel v nedeľu skokan do výšky Dick Fosbury. Informáciu o úmrtí slávneho amerického atléta priniesla agentúra AFP.

Fotogaléria

Víťaz OH v Mexiku v roku 1968 spôsobil revolúciu tohto športu charakteristickým skokom vzad, ktorý nazvali "Fosburyho flop".

Fosburyho agent Ray Schulte vo vyhlásení uviedol, že zlatý olympijský medailista zomrel v nedeľu skoro ráno na lymfóm. "S veľmi ťažkým srdcom musím oznámiť správu, že dlhoročný priateľ a klient Dick Fosbury zomrel pokojne v spánku v nedeľu skoro ráno po krátko boji s recidívou lymfómu. Dick bude veľmi chýbať priateľom a fanúšikom z celého sveta. Skutočná legenda a priateľ všetkých," uviedol Schulte.

Fosbury sa stal sa jedným z najvplyvnejších atlétov v histórii. Vyvinul inovatívnu techniku skoku do výšky, ktorá v 60. rokoch minulého storočia zmenila šport, v ktorom súťažil.

Skokani sa pred objavením Fosburyho techniky pokúšali prekonať latku pomocou techniky rozkročenia, pri ktorej sa rozbehli tvárou dopredu a skúšali telo vytočiť nad latkou. Fosbury pri rozbehu zvolil nábeh oblúkom a nad latkou preletel smerom vzad.

Antonín Hájek.
Tajomná smrť olympionika Hájka († 35): Telo našiel turista! Zobraziť článok

Odporúčame z TIVI.sk
 
});