Rusi môžu štartovať na medzinárodných podujatiach: Je to historická udalosť, odkázal šéf zväzu

Šachisti ako prví z ruských športovcov prešli z európskej pod ázijskú konfederáciu, aby obišli zákaz medzinárodných štartov. Rozhodol ...
  • Zdroj: TASR/AP

Šachisti ako prví z ruských športovcov prešli z európskej pod ázijskú konfederáciu, aby obišli zákaz medzinárodných štartov. Rozhodol o tom dnešný kongres v Abú Zabí, na ktorom 29 delegátov hlasovalo za prijatie Ruskej šachovej federácie, jeden bol proti a šesť sa hlasovania zdržalo.

Zmena vstúpi do platnosti od mája. Ruská šachová federácia to uviedla na svojom webe. "Je to historická udalosť. Jedna z najsilnejších šachových federácií na svete sa prvýkrát presunula z jedného kontinentu na druhý. Sme vďační delegátom za to, že podporili náš prechod väčšinou hlasov. Svedčí to o dôvere v nás a o dobrej práci, ktorú naša federácia odviedla," uviedol predseda Ruskej šachovej federácie Andrej Filatov.

"Dúfam v plodnú spoluprácu a účasť ruských tímov na kontinentálnom šampionáte a v organizovaní ázijských súťaží v Rusku, ktoré úspešne organizuje turnaje na najvyššej úrovni a má všetku potrebnú infraštruktúru," dodal.

Šachisti rovnako ako väčšina ruských športovcov boli po vlaňajšej invázii na Ukrajinu vylúčení z medzinárodných súťaží. Medzinárodná federácia FIDE vlani v marci potrestala veľmajstra Sergeja Karjakina polročným zákazom činnosti za schvaľovanie vojenského útoku. Už predtým odobrala Moskve usporiadanie šachovej olympiády a kongresu FIDE.

Napriek pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine sa začal Medzinárodný olympijský výbor usilovať o to, aby sa ruskí športovci mohli vrátiť na medzinárodnú scénu, napríklad presunom do súťaží organizovaných ázijskými federáciami. MOV za to čelí kritike.

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});