Kličkovi sa nepáči postoj Bacha ohľadom OH 2024: Zastupuje ruské záujmy

Bývalá boxerská hviezda Vladimir Kličko (46) v rozhovore pre denník Frankfurter Allgemeine opäť skritizoval Thomasa Bacha. Predseda Medzinárodného ...
  • Zdroj: TASR/AP

Bývalá boxerská hviezda Vladimir Kličko (46) v rozhovore pre denník Frankfurter Allgemeine opäť skritizoval Thomasa Bacha. Predseda Medzinárodného olympijského výboru (MOV) podľa neho neobhajuje olympijské ideály, ale len ruské záujmy.

Rusko s pomocou Bieloruska pred rokom napadlo Ukrajinu, na čo väčšina športových organizácií reagovala vylúčením reprezentantov oboch krajín z medzinárodných súťaží. Bach a MOV sa ale teraz snažia, aby športovci oboch krajín mohli štartovať na letných hrách v roku 2024.

"Bach neustále hovorí o tom, ako MOV musí zostať neutrálne. Ale pravda je taká, že Bach neutrálny nie je," povedal Kličko. "Zastupuje ruské záujmy, namiesto toho, aby obhajoval olympijské ideály," pridal zlatý medailista z hier v roku 1996.

Bach snahu zdôvodnil tým, že MOV musí rešpektovať ľudské práva ruských aj bieloruských športovcov. Navyše, opakovane zdôraznil, že nemožno miešať šport a politiku. Niečo také ale Kličko, ktorý sa po vypuknutí invázie pripojil k aktívnym zálohám, odmietol. Narukoval aj jeho brat Vitalij, rovnako bývalý majster sveta a teraz starosta Kyjeva.

"Šport, biznis a politika toho majú veľa spoločného. A predovšetkým olympijské hry boli vždy súčasne aj politickou akciou," vyhlásil. "Tu nie je čo riešiť. Bach sa vyfarbil. Obhajuje záujmy agresora, namiesto aby obhajoval olympijské hodnoty," dodal.

"Stojí na strane ruských športovcov, ktorí sa zúčastňujú na národných armádnych šampionátoch a sú zamestnancami ministerstva obrany. Sú to reprezentanti vraha a agresora. A teraz ich pustia na medzinárodnú scénu. Ruská propaganda toho využije," povedal Kličko.

"Všetko je prepojené. Kto teraz spolupracuje s Ruskom, prispieva k tomu, že už rok naše mestá ostreľujú raketami a zabíjajú naše deti a vojaci znásilňujú naše ženy," uviedol bývalý profesionálny majster sveta.

A podľa Klička invázia prebieha aj s tichým súhlasom ruských športovcov. "Ešte som nevidel jediného, ktorý by proti vojne vystúpil. Ale všetci sme ich videli s písmenom Z," pripomenul symbol, ktoré používala ruská armáda na identifikáciu vozidiel pri invázii. "To znamená, že túto vojnu, tento režim i jeho propagandu podporujú," dodal.

Odporúčame z TIVI.sk
 
});