Svitko v 5. etape s najlepším tohtoročným výsledkom, zvíťazil Van Beveren

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko (40) obsadil vo štvrtkovej piatej etape Rely Dakar jedenáste miesto. Za víťazom Adrienom ...
  • Zdroj: instagram/stefansvitko

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko (40) obsadil vo štvrtkovej piatej etape Rely Dakar jedenáste miesto. Za víťazom Adrienom Van Beverenom z Francúzska zaostal o 12:47 minúty a v celkovom hodnotení sa posunul na 15. pozíciu.

Jazdec stajne Slovnaft Rally Team dosiahol najlepší výsledok na tohtoročnom Dakare. Pretekári absolvovali 645 kilometrov so štartom i cieľom v meste Ha'il, pričom samotný špeciál mal dĺžku 373 km. Van Beveren dosiahol na Honde časom 4:27:28 prvý triumf na Dakare a posunul sa na 5. miesto v celkovom hodnotení.

Do celkového vedenia sa dostal Američan Skyler Howes na Husqvarne, ktorý obsadil vo štvrtok šiestu pozíciu. Predošlý líder Daniel Sanders (GasGas) z Austrálie skončil na 21. mieste a celkovo sa prepadol na ôsmu priečku.

Svitko štartoval ako sedemnásty a už po necelých 70 kilometroch bol v najlepšej desiatke. Bojoval o ňu celú etapu a krátko pred cieľom mu patrila deviata priečka, keď na Čiľana Corneju strácal iba 9:16 minúty. Na záverečných 47 kilometroch ho predstihli Goncalves a Quintanilla.

Výsledky 5. etapy Rely Dakar:

Motocykle: 1. Adrien Van Beveren (Fr./Honda) 4:27:28 h, 2. Jose Ignacio Cornejo (Čile/Honda) +13 s, 3. Mason Klein (USA/KTM) +5:13 m, 4. Matthias Walkner (Rak./KTM) +7:30, 5. Toby Price (Aus./KTM) +8:41, 6. Skyler Howes (Arg./Husqvarna) +10:05, ... 11. Štefan SVITKO (SR/KTM) +12:47

Celkové poradie: 1. Howes 23:21:09 h, 2. Kevin Benavides (Arg./KTM) +44 s, 3. Klein +1:40 m, 4. Price +2:20, 5. Van Beveren +4:22, 6. Joan Barreda Bort (Šp./Honda), ...15. SVITKO +1:03:53 h