Ukrajinský prezident sa s pochopením nestretol: FIFA k jeho žiadosti zaujala jasné stanovisko

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) zamietla žiadosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (44) o vystúpenie prostredníctvom ...
  • Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) zamietla žiadosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (44) o vystúpenie prostredníctvom videoprenosu pred výkopom finálového zápasu MS vo futbale na štadióne v katarskom Lusaile. Informuje o tom TASR na základe správy americkej televízie CNN, ktorá sa odvoláva na nemenovaný zdroj.

Futbaloví fanúšikovia Melbourne Victory vtrhli na hraciu plochu počas zápasu najvyššej austrálskej futbalovej súťaže A-League medzi rivalmi Melbourne City a Melbourne Victory.
Šokujúce ukončenie austrálskeho Melbourne Derby: Chuligáni zaútočili na brankára! Zobraziť článok

Zelenskyj údajne plánoval vyslať svetu prostredníctvom svojho vystúpenia posolstvo mieru. Podľa zdroja CNN bol úrad ukrajinského prezidenta nemilo prekvapený odmietnutím zo strany FIFA. „Mysleli sme si, že FIFA chce túto platformu využiť pre väčšie dobro," povedal zdroj. Dodal však, že ukrajinská vláda naďalej rokuje o možnosti Zelenského vystúpenia s Medzinárodnou futbalovou federáciou. FIFA sa k záležitosti bezprostredne nevyjadrila.

Ako vysvetľuje CNN, požiadavka Zelenského tímu sa môže zdať nezvyčajná, avšak neprekvapuje, keďže ukrajinský prezident od začiatku vojny vystupuje prostredníctvom videospojenia na rôznych významných podujatiach po celom svete, aby tak neustále upriamoval pozornosť na prebiehajúcu ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine. Takto vystúpil napríklad aj na filmovom festivale v Cannes a uskutočnil tiež rozhovory s mnohými významnými zahraničnými novinármi, ale aj osobnosťami šoubiznisu vrátane herca Seana Penna či moderátora a zabávača Davida Lettermana.

Zápas o bronz medzi Chorvátskom a Marokom priniesol množstvo nádherných futbalových momentov.
Bronz si z Kataru odnášajú Chorváti: O výhre rozhodol výstavným gólom Oršič Zobraziť článok

Americká spravodajská televízia však zároveň pripomína, že FIFA úzkostlivo dbá o to, aby sa svetový šampionát v Katare nestal prostriedkom zverejňovania politických odkazov. Zakázala napríklad používanie kapitánskych pások v dúhových farbách vyjadrujúcich podporu ľuďom LGBTQIA+.

Prezident FIFA Gianni Infantino na piatkovej tlačovej konferencii vyhlásil, že táto globálna organizácia nediskriminuje nikoho a zastáva práva každého, kto príde na majstrovstvá sveta. „Fanúšikovia (na štadióne) a ďalšie miliardy pri televíznych obrazovkách majú každý svoje problémy. To, čo chcú, je užiť si 90 alebo 120 minút futbalu bez toho, aby museli rozmýšľať o iných veciach," uzavrel šéf FIFA.

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk