Krásne gesto Košíc: Oceliari v špeciálnych dresoch na pomoc Jurajovi Valachovi

Hokejisti HC Košice dávajú od začiatku októbra zabudnúť na slabší úvod extraligovej sezóny a po zlepšených výsledkoch sa výrazne priblížili ...

Hokejisti HC Košice dávajú od začiatku októbra zabudnúť na slabší úvod extraligovej sezóny a po zlepšených výsledkoch sa výrazne priblížili čelu tabuľky.

Fotogaléria

Formu potvrdili aj v nedeľňajšom zápase 21. kola, v ktorom doma zdolali Spišskú Novú Ves 4:1. Hostia doplatili v zápase tabuľkových susedov na nevyužité presilové hry, keď zo siedmich nezužitkovali ani jednu.

Spišiaci sa hotovali vrátiť "oceliarom" prehru 1:2 pp z úvodného vzájomného zápasu, no nevydarenou prvou tretinou si skomplikovali situáciu. Góly Fínov Villeho Leskinena a Joonu Jääskeläinena z 8., resp. 20. minúty znamenali náskok domácich 2:0, ktorý sa neskôr ukázal ako rozhodujúci.

"Do zápasu sme nevstúpili najlepšie. V prvej tretine sme hrali zle, to rozhodlo. Druhý bol síce v oslabení, ale systémovo sme hrali zle," uviedol tréner Spišskej Novej Vsi Vlastimil Wojnar. Jeho zverenci mali v 2. tretine tri dvojminútové presilovky, ale ani tie im nepomohli ku kontaktnému gólu. "Po prvej tretine sme si niečo povedali. Vyrovnali sme hru a miestami sme boli aj lepší. Zlepšeným pohybom sme si vytvorili aj šance, ale nedokázali sme ich využiť. Keď nedokážeme využiť ani presilovky, tak tu (v Košiciach) nemôžeme pomýšľať na body. To sa aj stalo," konštatoval Wojnar.

Kormidelník HC Košice Dan Ceman bol rád, že jeho zverenci presvedčivým výsledkom predĺžili úspešnú sériu na domácom ľade. Pred vlastnými divákmi prehrali iba zápas s Prešovom, odvtedy sa doma radovali osemkrát za sebou. "Prvú tretinu sme začali veľmi dobre. V druhej sme poľavili, súper sa dostal k presilovkám a v nich bol nebezpečný. V záverečnej časti sme sa vrátili do hry. Už sa tešíme na ďalší zápas," povedal Ceman.

Na víťazstve Košíc 4:1 mal výrazný podiel brankár Jaroslav Janus, ktorý zmaril 20 z 21 striel. Prekonal ho iba Michael Vandas, ktorý v 46. minúte korigoval na priebežných 3:1. Janus má po príchode do Košíc zatiaľ stopercentnú bilanciu, keď zvíťazil vo všetkých troch zápasoch, do ktorých nastúpil. Dosiahol v nich priemer jedného inkasovaného gólu na zápas a 96,51-percentnú úspešnosť zákrokov. Janus chytal v piatok proti Popradu (2:0) a formu potvrdil aj proti Spišskej Novej Vsi.

Košičania odohrali od začiatku októbra 16 zápasov, z ktorých  prehrali len tri. V tejto bilancii je zahrnuté aj víťazstvo 2:1 pp na ľade Slovana Bratislava a práve "belasí" budú najbližší súper Košičanov. V pokračujúcej sérii zápasov na domácom ľade sa so Slovanom stretnú už v utorok 29. novembra (18.00) v dohrávke 2. kola. "Veríme, že príde veľa divákov, ktorých potešíme výkonom aj výsledkom. Už sa tešíme na tento zápas," poznamenal Ceman.

V špeciálnych dresoch

HC Košice a HC Slovan Bratislava pripravili spoločnú aktivitu, ktorej cieľom je pomôcť Jurajovi Valachovi v jeho boji s neľahkým údelom. Obrancu Slovana a jeho dve deti osud pripravil o milovanú manželku a matku. Juraj Valach venuje všetok svoj voľný čas starostlivosti o dvojičky Amálku a Jerguška, ktorý sa narodil s vážnou diagnózou vyžadujúcou časovo a finančne mimoriadne nákladné procedúry a starostlivosť. HC Slovan usporiadal v roku 2021 aukciu dresov, ktorej výťažok bol venovaný práve Jurajovi Valachovi. Pred aktuálnou sezónou HC Košice avizoval podobný zámer, ktorý síce hektický úvod oddialil, no nezastavil.

"V zápase proti Slovanu nastúpime v špeciálnej oranžovej edícii dresov, ktoré následne poputujú do dražby. Jej výťažok venujeme Jurajovi Valachovi a budeme dúfať, že mu finančné prostriedky aspoň trochu pomôžu v starostlivosti o jeho deti. Zároveň, chceme aj týmto krokom poukázať na fakt, že všetci hokejisti hrajúci pod neustálym tlakom sú ľudia so svojimi údelmi a osudmi. Rivalita na ľade je pre hokej veľmi dôležitá a so Slovanom, ale aj inými súpermi si nikdy nič nedarujeme a urobíme všetko preto, aby to tak ostalo. Dôležitý je však rešpekt mimo ľadu, a to nielen medzi hráčmi, ale aj fanúšikmi. Vopred ďakujeme všetkým, ktorí sa zapoja do aukcie, alebo svoj príspevok v akejkoľvek výške poukážu priamo Jurajovi," píše sa na stránke HC Košice.

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});