Frflú najmä Európania! Ešte pred týždňom sa pripravovali doma na historicky prvý „zimný“ svetový šampionát v teplých bundách, teraz sa pečú na katarskom slnku. To má pritom v závere roka o polovicu slabšiu intenzitu ako v lete. Trénovať v 35-stupňových horúčavách a potom hrať na klimatizovaných štadiónoch, kde je teplota skoro o 15 stupňov Celzia nižšia, nie je pre telo hráča pri fyzickej záťaži nič príjemné.
Podľa lekárov prechod z tepla do zimy škodí zdraviu a oslabuje organizmus. Účastníci turnaja so zmenami teplôt rátajú a musia sa im čo najúčinnejšie prispôsobiť. Najmä preto, že niektoré tímy začnú svoje zápasy v základných skupinách už hodinu po pravom poludní katarského času. Po príchode do dejiska šampionátu sa s tým vyrovnávali aj Angličania, ktorí včera otvorili svoje účinkovanie na turnaji popoludňajším súbojom s Iránom.
Prvé dva tréningy po prílete absolvovali už o 12.30 hod. miestneho času, keď teplota dosahovala 33 stupňov v tieni. Bol to zámer trénera Garetha Southgata čo najrýchlejšie sa adaptovať na horúčavy. Kapitán Harry Kane a spol. využívajú pri tréningoch vodné rozprašovače, uteráky namočené v studenej vode, ľadové obklady či vesty. Bývalý krídelník Jermaine Pennant hral počas kariéry rok v Singapure a podobné horúčavy zažil. „Trvalo asi mesiac, kým sme si zvykli na vysoké teploty. Cítite sa ako v saune. Neustále sa potíte a hľadáte aj mierny vánok,“ priznal pre Kick Off.
Horúcim peklom si prešli i chorvátski vicemajstri sveta. Tréner Zlatko Dalič naordinoval tréning v čase zajtrajšieho výkopu proti Maroku (13.00 hod. katarského času). Z tváre kapitána a hviezdy Realu Madrid Luku Modriča stekal pot, akoby sa umýval, útočník Marko Livaja počas behov zvieral v ruke fľašu so studenou vodou.
Aj Holanďania si užili muky. Tréner Louis van Gaal je známy svojimi sparťanskými metódami, v ktorých sa zvykne vyžívať. Pred včerajšou popoludňajšou premiérou proti Senegalu neváhal vyhnať svojich hráčov trénovať na pravé poludnie. Stopér Liverpoolu Virgil van Dijk odchádzal so spoluhráčmi z ihriska dosť zničený.
Teplo a chlad? Zvyšuje sa riziko problémov!
Viliam Kalman, masér SR na MS 2010 v JAR
- Pri veľkých rozdieloch v teplotách dostáva sval zabrať. Je to individuálna záležitosť. Závisí aj od toho, kto je ako náchylný na zranenia. Poznám hráčov, ktorí nemali celú kariéru problémy s kolenami, a na druhej strane tiež takých, ako napríklad Robo Vittek, ktorý sa s nimi trápil už od 17 rokov. Doteraz nikdy nebolo, že mužstvá na MS trénovali v horúčavách a hrali zápasy na štadiónoch s klimatizáciou. To môže zvyšovať riziko svalových zranení. Záleží i na tom, či hráči používajú masážne emulzie, ktoré zvyknú svalstvo prehriať.