Iránčanka Rekabiová súťažila bez hidžábu: Hrozí jej smrť!?

Iránska reprezentantka v športovom lezení Elnaz Rekabiová zažila v Teheráne búrlivé privítanie po návrate z ázijského šampionátu v Kórejskej ...
  • Zdroj: TASR/AP

Iránska reprezentantka v športovom lezení Elnaz Rekabiová zažila v Teheráne búrlivé privítanie po návrate z ázijského šampionátu v Kórejskej republike, na ktorom súťažila bez hidžábu, ktorý sa vyžaduje u športovkýň z Iránu.

Rekabiová sa rozhodla nenosiť povinný odev v čase, keď v Iráne už niekoľko týždňov trvajú protesty. Tie vypukli v polovici minulého mesiaca po smrti Mahsy Amíní. Tá zomrela 16. septembra v teheránskej nemocnici tri dni po tom, ako ju zatkla obávaná mravnostná polícia za údajné porušenie striktných predpisov týkajúcich sa nosenia hidžábu, na následky fyzického napadnutia vo väzbe.

 

Rekabiovej fanúšikovia i nezávislé médiá sa však obávajú o jej bezpečnosť. Utorňajší príspevok na Instagrame údajne zverejnený Rekabiovou uvádzal, že hidžáb nemala „neúmyselne“. Bezprostredne po zverejnení statusu nebolo známe, či ho písala ona, prípadne v akom stave sa v tom čase nachádzala. Iránska vláda bežne tlačí na aktivistov doma aj v zahraničí, pričom v štátnej televízii často vysiela to, čo ľudskoprávne skupiny opisujú ako vynútené priznania.

Podľa perzskej verzie BBC Rekabiová v utorok ráno odlietala z juhokórejskej metropoly Soul. Pred odletom jej údajne iránski predstavitelia skonfiškovali mobilný telefón a pas. Iránsko-kanadský novinár Maziar Bahari tvrdí, že Rekabiovej hrozí okamžitý prevoz do neslávne známej teheránskej väznice Evin. Tá bola minulý týždeň miestom rozsiahleho požiaru, pri ktorom zahynulo osem väzňov.

Medzinárodná federácia športového lezenia vo vyhlásení uviedla, že bude pozorne monitorovať, ako sa bude vyvíjať situácia okolo Rekabiovej po jej návrate do vlasti. „Je dôležité zdôrazniť, že bezpečnosť športovcov je pre nás prvoradá,“ uviedla federácia, ktorá tvrdí, že je v neustálom kontakte so zástupcami Rekabiovej aj iránskymi predstaviteľmi.

 

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});