Záverečný monument sezóny Okolo Lombardska: Pogačar obhájil triumf

Skvelý záver sezóny. Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) obhájil minuloročné víťazstvo na poslednom monumente roka - ...
  • Zdroj: getty images

Skvelý záver sezóny. Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) obhájil minuloročné víťazstvo na poslednom monumente roka - Okolo Lombardska. Pogačar sa 19 kilometrov pred cieľom dostal do úniku s ďalšími dvoma jazdcami a o triumfe rozhodol v záverečnom špurte, v ktorom zdolal Španiela Masa z tímu Movistar. Tretí v cieli bol s odstupom desiatich sekúnd ďalší Španiel Landa (Team Bahrain).

Po vlaňajšej horskej edícii sa organizátori vrátili ku klasickej trati Bergamo - Como. Jazdcov čakala porcia 253 kilometrov s prevýšením takmer 5 000 m. V prvej polovici pretekov videli fanúšikovia viacero pádov, napríklad Pozzoviva (Intermarché), Fortunata (Eolo) a Nieveho (Caja Rural), ktorý tu ukončil kariéru. Počiatočný hromadný únik pohltil balík pred kopcom Madonna del Ghisallo. Tempo potom udržiavali borci z UAE Team Emirates.

Pogačarov únik sa ukázal ako rozhodujúci. Zachytil ho v dobrej forme jazdiaci Mas aj jeho krajan Landa. Toto trio sa doviezlo prakticky až do cieľa s tým, že Landa v závere zaostal o 10 sekúnd. Pogačar vyhral o centimetre, keďže na páske v eufórii trochu zvoľnil.

„Boli to ťažké preteky, je vždy ťažké sa zmobilizovať na záverečné vystúpenie sezóny. V tíme sme perfektne spolupracovali a vyšlo to na výbornú. Po návrate z Austrálie som sa cítil stále lepšie a lepšie, dnes som si veril. Bol to krásny záver mojej sezóny,“ pochvaľoval si v cieli šťastný Pogačar. Víťaz Tour de France Dán Vingegaard (Jumbo-Visma) skončil až 16. . S kariérou sa v týchto pretekoch rozlúčili aj ďalšie dve hviezdy cestnej cyklistiky a to Španiel Valverde (Movistar) a Talian Nibali (Astana).