Po tragédii na futbale v Indonézii vyvodili dôsledky: Vyhadzov pre týchto ľudí!

Po sobotňajšej tragédii na futbalovom zápase v Indonézii odvolali z funkcií šéfa indonézskej polície Ferliho Hidayata a deviatich dôstojníkov. ...
  • Zdroj: getty images

Po sobotňajšej tragédii na futbalovom zápase v Indonézii odvolali z funkcií šéfa indonézskej polície Ferliho Hidayata a deviatich dôstojníkov. Okrem nich úrady vyšetrujú ďalších 18 ľudí, ktorí sú zodpovední za použitie slzotvorného plynu. To spôsobilo tlačenicu, v ktorej zahynulo 125 ľudí.

K tragédii došlo počas zápasu najvyššej indonézskej súťaže FC Arema Malang - Persebaya Surabaya (2:3). Priaznivci domáceho tímu začali po stretnutí hádzať na hraciu plochu rôzne predmety vrátene fliaš a následne sa dostali na ihrisko. Od vedenia Aremy žiadali vysvetlenie domácej prehry so súperom, ktorému na svojej pôde nepodľahli 23 rokov. Polícia použila na spacifikovanie davu slzotvorný plyn, čo vyvolalo medzi fanúšikmi paniku. Podľa vyjadrenia policajného šéfa Nica Afintu sa mnohí udusili, keď bežali k únikovému východu, ďalších udupali. Viacerí zomreli na následky ťažkých zranení počas prevozu do nemocnice. Na dueli bolo 42.000 priaznivcov, všetci za domáci tím. Fanúšikovia hostí nemohli prísť pre obavy z konfliktov.

Medzi obeťami bolo aj 17 detí, ďalších 7 skončilo v nemocnici. Hráči a funkcionári Aremy v pondelok položili vence pred štadiónom. "Prišli sme sem ako tím, ktorý žiada o odpustenie rodiny tých, ktorí sú zasiahnutí touto hroznou tragédiou a aj tých, ktorí sa stále liečia v nemocnici," povedal hlavný tréner Javier Roca.

 

Hovorca národnej polície Dedy Prasetyo uviedol, že policajného šéfa Ferliho Hidayata odvolali z funkcie spoločne s deviatimi členmi elitnej policajnej mobilnej brigády a hrozí mu možné prepustenie v rámci policajného etického procesu. Polícia podľa neho vypočúva svedkov a analyzuje videozáznamy z 32 bezpečnostných kamier vo vnútri i mimo štadióna a deviatich mobilných telefónov obetí.

Prezident FC Arema Gilang Widya Pramana vyjadril smútok, súcit a hlboké ospravedlnenie obetiam a indonézskemu ľudu a uviedol, že je pripravený prevziať plnú zodpovednosť za tragédiu na štadióne svojho tímu. Povedal, že vedenie, tréner a hráči boli v šoku a bez slov. "Som pripravený poskytnúť pomoc, aj keď už nič nevráti obetiam životy. Tento incident bol mimo akýchkoľvek predpokladov a nad rámec rozumného uvažovania. Dúfame, že to bude veľmi cenná lekcia," povedal Pramana na pondelkovej tlačovej konferencii.

 

Minister indonézskej bezpečnosti Mohammad Mahfud uviedol, že povedie vyšetrovanie, ktoré preverí porušenia zákona pri katastrofe a poskytne prezidentovi odporúčania na zlepšenie futbalovej bezpečnosti.

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});